ثبت‌نام برای خودروهایی که وجود خارجی ندارند؟/ چگونه حساب وکالتی باز کنیم؟
ثبت‌نام برای خودروهایی که وجود خارجی ندارند؟/ چگونه حساب وکالتی باز کنیم؟

فرآیند ثبت‌نام آخرین عرضه خودروهای وارداتی از امروز آغاز شد و متقاضیان می‌توانند از سامانه یکپارچه اقدام به ثبت‌نام کنند. اما چند خودرو برای ثبت‌نام‌کنندگان در کشور موجود است؟ ثبت‌نام‌کنندگان چگونه باید حساب‌های خود را وکالتی کنند؟

به گزارش اکوایران، عرضه مجدد خودروهای وارداتی از امروز آغاز شد. مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه و تجارت، روز گذشته اعلام کرد که متقاضیان مهلت دارند حساب خود را تا روز ۲۱ تیرماه وکالتی و مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان را در آن حساب‌ها بلوکه کنند. اگرچه پیش از این اعلام شده بود آغاز ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی از امروز، ۱۹ تیر ۱۴۰۲ آغاز می‌شود، اما تا لحظه تنظیم این گزارش متقاضیان هنوز نمی‌توانند ثبت نام کنند و هنگام مراجعه به سایت سامانه یکپارچه اخطار «درحال به‌روزرسانی سایت» دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان توسعه و تجارت همچنین به این نکته اشاره کرد افرادی که در اولین دوره عرضه خودروهای وارداتی سال ۱۴۰۱ ثبت‌نام کردند ولی خودرویی انتخاب نکردند، بعد از این عرضه دیگر اولویتی نسبت به سایر متقاضیان نخواهند داشت. به عبارتی دیگر اولتیماتومی به آن ۳۳ هزار نفری که در نخستین عرضه ثبت‌نام کردند داده شده است.

اما مساله آن است که تاکنون چند خودرو تاکنون وارد کشور شده است که هم قصد دارند به باقی‌مانده آن ۳۳ هزار ثبت‌نامی اولیه خودرو تخصیص دهند و هم ثبت‌نامی‌های جدید؟

دنیای اقتصاد در گزارش امروز خود نوشت تاکنون ۲۵ هزار خودرو وارد شده است. در نتیجه همچنان کسری هشت هزار خودرویی برای تحویل به ثبت‌نام‌کنندگان اولیه وجود دارد. البته باید به این نکته توجه کرد که همچنان خودروهایی در گمرک هستند که هنوز ترخیص نشده‌اند، اما آن‌ها نیز در بهترین حالت می‌توانند پاسخگوی متقاضیان دوره نخست عرضه باشند و نه ثبت‌نام‌کنندگان جدید. حال با توجه به روند کند واردات خودرو طی سال‌های اخیر، این پرسش مطرح می‌شود که چقدر زمان می‌برد تا خودروهای وارداتی فروخته شده در نهایت به دست مردم برسد؟ 

می‌توان اینگونه بیان کرد که در این دوره از عرضه خودروهای وارداتی، مردم برای خودروهایی ثبت‌نام می‌کنند که وجود خارجی ندارند. البته این مساله‌ای جدید نیست و در همان دوره نخست ثبت‌نام بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان در حساب مردم بلوکه شد، درحالی که هنوز خودرویی وارد کشور نشده بود. 

نحوه افتتاح حساب وکالتی 

فارغ از موضوع مطرح شده، حال این مساله مطرح می‌شود که باتوجه به مهلت تعیین‌شده، متقاضیان چگونه می‌توانند حساب وکالتی افتتاح کنند؟

متقاضیان در ابتدا می‌توانند به سامانه‌های جامع افتتاح حساب وکالتی مراجعه کنند. این سامانه‌ها عبارت‌اند از بانک‌های تجارت، ملی، صادرات، ملت، رفاه، اقتصاد نوین، پارسیان، پاسارگاد، قرض‌الحسنه مهر ایران، کشاورزی، آینده و ایران زمین.

اولین قدم در افتتاح حساب وکالتی بازکردن حساب قرض‌الحسنه یا کوتاه‌مدت در بانک موردنظر است. بعد از افتتاح حساب باید به یکی از شعب بانک مراجعه و درخواست وکالتی کردن حساب فعلی را اعلام کنید. البته اگر در بانک‌های تجارت و ملی افتتاح حساب کرده باشید می‌توانید این عملیات را به صورت اینترنتی هم انجام دهید. 

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]