وضعیت میادین مشترک نفتی | وزیر خبر مهم داد
وضعیت میادین مشترک نفتی | وزیر خبر مهم داد

آنطور که جواد اوجی گفته است، هیچ میدان نفتی مشترکی بلاتکلیف نیست.

وزیر نفت اعلام کرده است که تمام میادین نفتی مشترک در وضعیت خوبی قرار دارند و هیچکدام بلاتکلیف نیستند.

جواد اوجی وزیر نفت در آئین امضای قرارداد طرح توسعه و بهره‌برداری از میدان چنگوله و بندکرخه و خرید خدمات فرآورش نفت خام با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری گفت: در طی این ۳ سال با کمپانی‌های بزرگ روسی ۵ میلیارد دلار عقد قرارداد کردیم.

وی ادامه داد: در طی این ۳ سال بیش از ۱۵۳ پروژه بالغ بر ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رساندیم پروژه‌های که مغفول مانده بودند مانند فاز ۱۱ پارس جنوبی.

به گفته این مقام مسئول ثمره بهره برداری از این پروژه‌ها نمایان بود به طوری که رشد اقتصادی ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

اوجی ادامه داد: افزایش تولید گاز، با وارد شدن فاز ۱۴ پارس جنوبی و نزدیک به ۳۰۰ پروژه در دستور کار قرار داشت ۱۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها وجود داشت که ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید و سایر پروژه‌ها تا چند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

به گفته وی در بحث توسعه میادین ۲۳ میلیارد دلار قرارداد منعقد شد و استفاده از ظرفیت داخلی کمک شایانی به ما کرد.

اوجی خاطر نشان کرد: امروز با شرکت‌های داخلی ۲ میلیارد دلار قرارداد امضا می‌کنیم که علاوه براین صدور خدمات فنی و مهندسی هم رشد خوبی داشت.

وی ادامه داد: کیفی سازی فرآورده‌های نفتی از مسائل حائز اهمیت است که در تمامی شهرهای از سوخت یورو ۴ و یورو ۵ استفاده می‌شود.

وزیر نفت تاکید کرد: به جرأت می‌گوئیم هیچ‌میدان مشترک بلا تکلیفی وجود ندارد.

چندی پیش، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در دولت سیزدهم ۲۲.۵ میلیارد دلار قرارداد با اولویت توسعه میادین مشترک امضا شده است، گفت: امروز نیز ۴ قرارداد با سرمایه‌گذاری بیش از ۲ میلیارد دلار به امضا رسید.             

امروز (یکشنبه ۲۷ خرداد) آیین امضای قرارداد توسعه و بهره‌برداری میدان نفتی چنگوله و بندکرخه با هدف تولید روزانه به ترتیب ۶۰ و ۱۸ هزار بشکه نفت و همچنین قراردادهای خرید خدمات فرآورش نفت خام با استفاده از تاسیسات سریع احداث کارخانه‌ای (Skid Mounted) در قالب قرارداد مشارکت عمومی- خصوصی ساخت، مالکیت و بهره‌برداری (B.O.O) به امضا رسید.

محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این آیین، گفت: در ۲.۵ سال گذشته حدود ۲۲.۵ میلیارد دلار قرارداد نفتی و گازی امضا کردیم که ۸۰ درصد آن مربوط به توسعه میادین مشترک نفتی و گازی است.

وی افزود: در دولت گذشته طی ۸ سال ۱۳ میلیارد دلار قرارداد امضا شد در صورتی که در دولت سیزدهم طی ۲ سال ۲۲ میلیارد قرارداد امضا کردیم؛ یعنی سالانه ۶ برابر دولت گذشته قرارداد به امضا رسید.

معاون وزیر نفت ادامه داد: سال گذشته در استان ایلام قرارداد میدان آذر به امضا رسید و امسال نیز میدان چنگوله را با سرمایه‌گذاری ۱.۳ میلیارد دلاری برای ۲۱ حلقه چاه امضا خواهیم کرد که هدف آن تولید ۶۰ هزار بشکه نفت در روز است. عواید این قرارداد برابر با ۱۳ میلیارد دلار با اشتغال‌زایی ۶۵۰۰ نفر خواهد بود.

خجسته‌مهر بیان کرد: دومین قرارداد مربوط به طرح توسعه بند کرخه در خوزستان با حفر ۱۴ چاه با برای تولید ۱۸ هزار بشکه نفت در روز با سرمایه‌گذاری ۴۳۴ میلیون یورویی است.

وی گفت: دو قرارداد دیگر نیز به صورت B.O.O بوده که به نوعی از قراردادهای جدید و جذاب است. یک قرارداد با شرکت مپنا با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلار با زمان ۱۲ ماه بوده که ۱۰ سال نیز خرید خدمت کرده‌اند.

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]