مشترکان بدمصرف منتظر قبض های نجومی باشند
مشترکان بدمصرف منتظر قبض های نجومی باشند

آنطور که مدیر کنترل مرکز راهبری شبکه برق کشور اعلام کرده، مشترکان بدمصرف باید منتظر قبض های نجومی باشند.

مصرف برق در کشور، رکوردهای بسیاری را ثبت کرده است و آنطور که آمار نشان می دهد باید شاهد افزایش مصرف در روزهای آینده باشیم.

روزهای پایانی بهار مصرف برق رکورد بی سابقه ای را به خود اختصاص داد و تقاضای برق به ۷۳ هزار و ۵۶۵ مگاوات رسید و طی روزهای گذشته این عدد از ۷۶ هزار مگاوات عبور کرد.

روزهای پایانی بهار سال جاری مصرف برق رکورد بی سابقه‌ای را به خود اختصاص داد و در ساعت‌های اوج مصرف روز نصاب جدید ۷۳ هزار و ۵۶۵ مگاوات تقاضای مصرف برق در کشور ثبت شد که مشابه این مقدار مصرف در ۱۵ مرداد سال ۱۴۰۲ به میزان ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات بود، که رشد ۱۲ درصدی را نسبت به مدت زمان مشابه نشان می‌دهد.با این وجود قبوض برق ۲۵ درصد پایتخت نشینان رایگان شد که نشان از مدیریت مصرف این افراد است.

آنطور که مازیار جمشیدی مدیر کنترل مرکز راهبری شبکه برق کشور گفته است مصرف برق کشور طی دو روز اخیر از ۷۶ هزار مگاوات عبور کرده که نسبت به هفته قبل ۵ هزار مگاوات افزایش داشته است که معادل مصرف برق استان اصفهان و کهکیلویه و بویر احمد است.

وی با اشاره به استان‌های پرمصرف کشور گفت: تهران بزرگ، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، فارس و بوشهر بیشترین میزان مصرف برق را در کشور دارند. البته این میزان از مصرف برق در حالی اتفاق افتاده است که شهرهای جنوبی کشور روزهای گذشته دمای ۵۰ درجه را هم تجربه کردند.

تعرفه مصرف برق برای مشترکان به صورت پلکان است و با توجه به تعرفه‌های اصلاح شده، پلکان‌ها به گونه‌ای طراحی شده که سبب ایجاد انگیزه برای کاهش، مصرف می‌شود، مصطفی رجبی مشهدی مدیر عامل توانیر با اشاره به اینکه تنها ۲ درصد از مشترکان برق بد مصرف هستند گفت: مشترکان بد مصرف ۲ درصد کل مشترکان هستند که با وجود ۳۱ میلیون مشترک خانگی ۶۰۰ هزار نفر از مشترکان بیش از ۲.۵ برابر الگوی مصرف، مصرف برق دارند و به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۴ برابر مشترکان متعارف مصرف برق دارند.

وی ادامه داد: امسال بر اساس ضوابط و مقررات موجود دو اقدام در دستور کار است یکی میزان تعرفه برق برای مصارف مازاد و ۲.۵ برابر الگو ۸ برابر تعرفه‌های تأمین برق است که معادل نرخ فروش برق نیروگاه‌های تجدید پذیر به نیروگاه‌ها است یعنی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان که به معنای آن است که کسانی که مصرفی بیش از ۲.۵ برابر دارند، مازاد مصرف خود را باید از طریق نیروگاه‌های تجدید پذیر تأمین کنند. در این حالت مشترکان پر مصرف یا باید مصرف خود را کاهش دهند یا از نیروگاه‌های تجدیدپذیر برق خود را تأمین کنند.

کنتورهای هوشمند و رصد بر خط مصرف برق یکی از راه‌های شناسایی سریع مشترکان پر مصرف است، مشترکانی که ۱۰ درصد از برق مصرفی کشور را در اختیار دارند، مدیر عامل توانیر در رابطه با این موضوع توضیح داد: البته لازم به ذکر است که این مشترکان مجهز به کنتورهای هوشمند می‌شوند و و به این مشترکان اطلاع رسانی می‌شود که مصرف برقشان بیش از الگوی مصرف است و در صورتی که کاهش مصرف نداشته باشند قبض‌های سنگینی دریافت می‌کنند و در صورتی که خیلی نا متعارف باشند پس از تذکر جرایم سنگین‌تری اعمال خواهد شد

به گفته این مقام مسؤول ۵۰ درصد مصرف برق مربوط به مشترکان زیر الگو است که ۸۰ درصد مشترکین هستند ۵۰ درصد دیگر مربوط به مشترکان پر مصرف است که بیش از الگوی مصرف، مصرف دارند مشترکان پر مصرف ۱۰ درصد از کل مصرف برق کشور را در اختیار دارند یعنی در حالی که ۲ درصد از مشترکین هستند ولی ۱۰ درصد از مصرف بخش خانگی را در اختیار دارند

توسعه صنعت برق یکی از مقوله‌های توسعه هر کشوری است که منجر به رشد اقتصادی و ارتقا سطح کیفیت زندگی مردم می‌شود. تجربه تلخ قطعی برق در سال‌های گذشته مردم را نگران زمانبندی ها و خاموشی‌های دوباره کرده بود و صنایع بیم قطعی برق را در روزهای کاری داشتند اما این اتفاق نیفتاد و با توافقی بین وزارت نیرو و وزارت صمت برای گذر از تابستان بدون خاموشی و پایداری شبکه برق در زمان پیک منعقد شده است که بر اساس این توافق شهرک‌های صنعتی می‌توانند روز جمعه را به فعالیت بپردازند و به ازای برقی که در ساعت‌های اعلامی برایشان محدودیت ایجاد می‌شود روز جمعه و ایام تعطیل بدون محدودیت فعالیت کنند و جبران تولید را بنمایند؛ در صورتیکه سال‌های گذشته ایام تعطیل برقی در اختیار شهرک‌های صنعتی قرار نمی‌گرفت و طرح جایگزینی روزهای تعطیل در نظر گرفته نشده بود.

وی در خاتمه اضافه کرد: صنایع اگر تعمیرات خود را به ۳۰ مرداد موکول کنند می‌توانند از تخفیف‌های ما برخوردار شوند و در سایر مواقع از تخفیف برخوردار شوند برای صنایع نیز برنامه مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است که محدودیت شامل صنایع کوچک نشده است و شهرک‌های صنعتی یک روز در هفته است که با وزارت صمت هماهنگ شده است که می‌توانند جمعه‌ها از برق استفاده کنند.

رجبی مشهدی اضافه کرد: برای گذر از تابستان اقدامات خوبی نظیر پویش با انرژی انجام گرفته است که علاوه بر طرح پاداش صرفه‌جویی و کسانی که ۱۰ درصد از مصرف برق خود را کاهش دهند مشمول جوایز ارزنده‌ای می‌شوند.همچنین کشاورزانی که بیش از ۵ ساعت که در برنامه مدیریت مصرف قرار دارند برق مصرفیشان رایگان می‌شد با مشارکت بیش از ۲ هزار تومان به ازای هر کیلو وات ساعت متناسب از پاداش صرفه‌جویی برخوردارمی شوند

وی در خاتمه اضافه کرد: صنایع اگر تعمیرات خود را به ۳۰ مرداد موکول کنند می‌توانند از تخفیف‌های ما برخوردار شوند و در سایر مواقع از تخفیف برخوردار شوند برای صنایع نیز برنامه مدیریت مصرف در نظر گرفته شده است که محدودیت شامل صنایع کوچک نشده است و شهرک‌های صنعتی یک روز در هفته است که با وزارت صمت هماهنگ شده است که می‌توانند جمعه‌ها از برق استفاده کنند

در این روزهای گرم از سال برخی از نکات ساده می‌تواند به پایداری شبکه برق کمک کند به عنوان مثال از ساعت ۱۱ تا ۱۷ که ساعات اوج بار است مصرف خود را کاهش دهند و از وسایلی مانند؛ اتو، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و استفاده از لوازم سرمایشی بر اساس دمای رفاه می‌توانند هم در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و هم به پایداری شبکه برق کمک کنند. البته طرح پاداش کاهش مصرف برق خانگی از ابتدای خرداد تا پایان شهریورماه قابل اغماض نیست چرا که حتی پرمصرف‌ها هم می‌توانند با کاهش مصرف برق خود پاداش دریافت کنند. به گفته مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران این طرح متناسب با اقلیم مناطق مختلف کشور طراحی شده و اگر مشترکان خانگی مصرف برق خود را به نحوی مدیریت نمایند که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کمتر شود تا ۲,۰۰۰ تومان به‌ازای هر کیلووات‌ساعت پاداش خواهند گرفت و از جوایز متعدد پویش با انرژی بهره مند شوند.

منبع:

مهر

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]