تثبیت قیمت طلا به دنبال ریزش شدید
تثبیت قیمت طلا به دنبال ریزش شدید

اکوایران: قیمت طلا توانست در ۲۱ خرداد با افزایش اندکی روبه‌رو شود. اکنون تمرکز اصلی روی داده‌های تورمی آمریکا و جلسه فدرال رزرو طی این هفته است.

به گزارش اکوایران، به دنبال بزرگ‌ترین کاهش روزانه قیمت طلا در سه سال و نیم گذشته در روز جمعه، قیمت این فلز زرد طی امروز دوشنبه (۲۱ خرداد) کمی افزایش یافت و در همین حال، سرمایه‌گذاران در انتظار داده‌های تورمی آمریکا و تصمیم فدرال رزرو درباره نرخ بهره طی این هفته هستند.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا در ساعت ۱۷:۳۵ به وقت ایران با افزایش نیم درصدی در سطح ۲۳۰۳ دلار به ازای هر اونس قرار گرفت. معاملات آتی این فلز گران‌بها نیز با کاهش ۰/۲ درصدی به ۲۳۲۰ دلار رسید.

فیلیپ استریبل، استراتژیست ارشد بازار در Blue Line Futures اعلام کرده: «کاهش قیمت طلا در روز جمعه کمی بیش از اندازه بود، اما طی این هفته داده‌های اقتصادی زیادی منتشر و اتفاقات متعددی رخ خواهد داد؛ بنابراین نوسان‌ها و اتفاقات بیشتری در راه است.»

قیمت فلز زرد در روز جمعه با کاهش حدود ۸۳ دلاری یا ۳/۵ درصدی همراه شد که بزرگ‌ترین کاهش روزانه آن از نوامبر ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. علت این کاهش شدید، داده‌های قوی‌تر از حد انتظار از بازار کار آمریکا بود که امیدها به کاهش نرخ بهره آمریکا در سپتامبر را به‌شدت کاهش داد. همچنین تصمیم بانک مرکزی چین برای توقف خرید طلا، یک عامل دیگر برای کاهش بیشتر این فلز گران‌بها شد.

کارستن منکه، تحلیل‌گر جولیوس بائر، گفته: «بانک مرکزی چین هرگز یک خریدار دائمی نبوده است. در گذشته فازهای مختلفی از خرید طلا توسط بانک مرکزی چین وجود داشت که پس از آن خرید فلز زرد توسط بانک مرکزی چین متوقف می‌شد. اما مادامی که بانک مرکزی دومین اقتصاد بزرگ جهان، خرید را دامه ندهد،‌ قیمت طلا ممکن است تغییر نکند زیرا موضوع خرید توسط چین، یکی از کانون‌های اصلی توجه در بازار طلا است.»

با این حال،‌ بازیابی موقف قیمت طلا در حالی رقم خورد که شاخص دلار و بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا با افزایش همراه شد و تمرکز بازار به سوی انتشار داده‌های تورمی آمریکا که قرار است در روز چهارشنبه منتشر شود، سوق پیدا کرده است؛ همان روزی که تصمیم درباره مسیر سیاست‌گذاری فدرال رزرو درباره نرخ بهره مشخص می‌شود.

انتظار نمی‌رود بانک مرکزی آمریکا طی این هفته تغییری در مسیر خود ایجاد کند، اما تمرکز اصلی روی اظهارات جروم پاول – رئیس فدرال رزرو – و اصلاحات مربوط به پیش‌بینی‌های اقتصادی توسط سیاست‌گذاران خواهد بود.

نرخ‌های بهره بالاتر، هزینه فرصت نگهداری فلز زرد را افزایش می‌دهد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]