سلطه بی‌پایان دلار/ ین ژاپن در پایین‌ترین سطح سال جاری!
سلطه بی‌پایان دلار/ ین ژاپن در پایین‌ترین سطح سال جاری!

اکوایران: شاخص دلار برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت و به بالاترین سطح خود از نوامبر رسید، در حالی که ارزهای دیگر از جمله ین ژاپن، پوند بریتانیا و فرانک سوئیس تحت فشار قرار گرفتند.

به گزارش اکوایران، شاخص اصلی دلار برای پنجمین هفته متوالی تقویت شد، زیرا زمان اولین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو همچنان نامشخص است. با ادامه سیاست‌های فدرال رزرو و انتظار کاهش نرخ بهره، دلار همچنان قوی باقی می‌ماند. مقامات ژاپن اقدامات لازم برای جلوگیری از کاهش بیشتر ین را اعلام کردند و تحلیلگران معتقدند که دلار در آینده نزدیک قوی خواهد ماند.

بر اساس گزارشی از بلومبرگ، شاخص دلار اسپات بلومبرگ (شاخصی است که ارزش دلار آمریکا را در مقابل سبدی از ارزهای اصلی جهان اندازه‌گیری می‌کند.)، در پنج روز گذشته ۰٫۱ درصد افزایش یافت و طولانی‌ترین دوره پیشرفت هفتگی از فوریه را رقم زد. این شاخص روز را در بالاترین سطح خود از اوایل نوامبر به پایان رساند.

استحکام دلار این هفته بر همتایان خود فشار وارد کرد. ارز ژاپن برای دهمین جلسه تضعیف شد و جلسه را با نرخ ۱۵۹٫۸۰ در برابر دلار در روز جمعه به پایان رساند. پوند بریتانیا و فرانک سوئیس نیز کاهش یافتند.

کاهش ۱۱ درصدی تولیدات پتروشیمی نوری در سال ۱۴۰۲!

هلن گیون، معامله‌گر ارز خارجی در مونیکس اینک گفت: من واقعاً نمی‌بینم چیزی بتواند موج دلار را تغییر دهد تا زمانی که فدرال رزرو نرخ‌ها را کاهش دهد. ین و فرانک سوئیس می‌توانند بیشترین زیان را در ماه‌های آینده تجربه کنند تا زمانی که فدرال رزرو به سمت کاهش نرخ‌ها حرکت کند.

نرخ‌های بهره معیاری ایالات متحده در بالاترین سطح خود در بیش از دو دهه، دلار را تقویت می‌کنند، زیرا معامله‌گران به دنبال نشانه‌هایی هستند که فدرال رزرو آماده چرخش است. این هفته، آوستان گولزبی، رئیس فدرال رزرو شیکاگو گفت که سیاست‌گذاران می‌توانند نرخ‌های بهره را کاهش دهند اگر تورم همچنان کاهش یابد، همان‌طور که ماه گذشته این‌گونه شد؛ در حالی که توماس بارکین در فدرال رزرو ریچموند گفت او نیاز به وضوح بیشتر در مسیر تورم قبل از کاهش دارد.

تاثیرات نرخ بهره ایالات متحده بر بازارهای جهانی؛ ین و پوند سقوط می‌کنند!

دیوید پاول، اقتصاددان ارشد: چشم‌انداز فدرال رزرو همچنان در حال تغییر است. FOMC (کمیته بازار آزاد فدرال-مسئول تنظیم سیاست‌های پولی از جمله نرخ بهره) در ژوئن نشان داد که امسال تنها ۲۵ واحد پایه نرخ‌ها را کاهش خواهد داد، که نسبت به ۷۵ واحد پایه‌ای که در مارس مد نظر داشت، کمتر است. اما نظر بلومبرگ این است که کاهش تورم و افزایش بیکاری به معنای ۵۰ واحد پایه کاهش نرخ (۲۵ واحد پایه در هر یک از سپتامبر و دسامبر) است. با توجه به اینکه فدرال رزرو مرجع سایر بانک‌های مرکزی است، عدم قطعیت در آنجا بر پیش‌بینی‌های جهانی تأثیر می‌گذارد.

در مقابل، بسیاری از دیگر بانک‌های مرکزی، شروع به تسلیم شدن در برابر فشارهای اقتصادی و کاهش هزینه‌های محلی کرده‌اند، حتی در حالی که تفاوت‌های نرخ بهره با ایالات متحده بر ارزهای آن‌ها تأثیر می‌گذارد. سلطه دلار، بازارهای ارز را ویران کرده است. در ژاپن نرخ‌های بهره فوق‌العاده پایین ین را در برابر دلار به پایین‌ترین سطح خود در سال جاری فرستاده است. مقامات ژاپن اعلام کردند که آماده‌اند در صورت حرکت‌های بیش از حد ارز، اقدامات مناسبی انجام دهند. آن‌ها قبلاً مبلغ بی‌سابقه‌ای برای حمایت از ارز و دلسرد کردن معامله‌گران سفته‌باز خرج کرده‌اند.

سهم‌های بورس لندن پیش از انتشار آمار تورم بریتانیا و تصمیم بانک مرکزی افزایش یافت!

معاملات آتی صندوق‌های اهرمی علیه ین در آوریل به سطح رکوردی رسید. به دلیل تفاوت بین نرخ‌های بهره ایالات متحده و ژاپن، معاملات آتی نزولی از آن زمان کاهش یافته است. معاملات آتی آن‌ها علیه فرانک سوئیس در این ماه نیز به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۲۱ رسید که تاکنون در سال جاری با کاهش ارزش حدود ۶ درصدی در برابر دلار همراه بوده است.

پس از اینکه مقامات سوئیسی برای دومین جلسه متوالی نرخ معیاری را کاهش دادند، فرانک بیشتر تضعیف شد. یورو نیز حدود ۲ درصد در برابر دلار از زمان کاهش نرخ‌های بانک مرکزی اروپا در ۶ ژوئن کاهش یافته است. تجمع دلار توسط آرامش نسبی بازارهای مالی محدود شده است و به نظر می‌رسد که افزایش قدرت آن فعلا ادامه داشته باشد.

کاماکشیا تریودی از گروه گلدمن ساکس گفت: حق بیمه ارزشی (میزان اضافه قیمتی که سرمایه‌گذاران حاضرند برای یک دارایی بپردازند، بر اساس ارزش فعلی و آینده پیش‌بینی‌شده آن دارایی) بسیار آهسته کاهش خواهد یافت و دلار برای مدت طولانی‌تری قوی‌تر باقی خواهد ماند.

حرکت صنعت لاستیک و پلاستیک بر خلاف جهت بازار سهام!/ نقشه بازدهی صنایع بورسی در خرداد ۱۴۰۳

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]