کلیدواژه‌های مهم مناظرات برای بازار دلار چیست؟
کلیدواژه‌های مهم مناظرات برای بازار دلار چیست؟

مشاور قالیباف می‌گوید پول از قفس کره به قفس قطر منتقل شده است. معامله‌گران هم می‌گویند بازار یک ریسک جدید حس کرده است. به طور کلی، سمت رسمی بازار ارز افزایشی بود. اما کلیدواژه‌های مهم مناظرات برای بازار دلار چیست؟

بازار ارز هرات بعد از هشت روز تعطیلی به خاطر عید قربان در روز شنبه با گپ مثبت در بالای قیمت دلار تهران بازگشایی شد. علاوه‌بر دلار، درهم و سکه هم شنبه را با گپ مثبت شروع کردند. قیمت دلار هرات که در آخرین روز معاملاتی قبل از تعطیلات عید قربان در ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان بسته شده بود شنبه را با گپ مثبت ۶۰۰ تومانی در ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان شروع به کار کرد. در ادامه قیمت دلار هرات با کاهش تا ۵۹ هزار و ۱۰۰ تومان پایین آمد و در ۵۹ هزار و ۲۳۰ تومان به کار خودش پایان داد. در معاملات روز شنبه در ابتدا قیمت دلار هرات بالای قیمت دلار در تهران و سلیمانیه بود که در ادامه با کاهش، تقریبا با دلار تهران یر به یر شد.

قیمت درهم امارات در ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان بازگشایی کرد که نسبت به قیمت بسته شده پنجشنبه گپ مثبت ۱۳۰ تومانی داشت. در ادامه و در نیمه دوم قمیت درهم با کاهش در ۱۶ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد.

قیمت سکه امامی که در کانال ۳۹ میلیون بسته شده بود،‌ شنبه‌ را در کانال ۴۰ میلیون آغاز کرد و با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی در ۴۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خودش پایان داد.

در مجموع با اینکه بازارها در روز شنبه افزایش بودند، اما همچنان در محدوده‌های مشخص خودشان در نوسان هستند.

افزایش قیمت دلار در مرکز مبادله

در سمت رسمی بازار هم قیمت دلار اسکناس و حواله در مرکز مبادله افزایشی بودند. قیمت دلار اسکناس در مرکز مبادله با صعود یک پله‌ای برای اولین بار وارد کانال ۴۶ هزار تومان شد و قیمت حواله دلار هم با افزایش در یک قدمی کانال ۴۳ هزار تومان قرار گرفت.

با این حال که بازار ارز و سکه در محدوده خودشان هستند، اما در سمت صندوق‌های طلا شاهد تحرکاتی بودیم. صندوق‌های طلا رشد داشتند و ارزش معاملاتی این صندوق‌ها هم در روز شنبه بالا رفتند که از هشت خرداد یک رکورد محسوب می‌شود. البته حباب این صندوق‌ها هم بر مدار افزایش بود که از تاریخ هشت خرداد این میزان حباب، بی‌سابقه است.

ارزش معاملات صندوق‌های طلا در روز شنبه ۷۶ درصد رشد داشت، علاوه‌بر این در روز شنبه شاهد ورود پول ۲۲۰ میلیارد تومانی به صندوق‌های طلا بودیم که دومین رکورد بیشترین ورود پول در سال ۱۴۰۳ است. گروهی از معامله‌گران با این تحرکات در صندوق‌های طلا معتقدند که امکان نوسان در بازار وجود دارد.

از سمت مناظره‌ نامزدهای انتخاباتی چند کلیدواژه برای بازار مهم است. کلیدواژه مهم انتخاباتی تحریم بوده و بعد از آن نظر معامله‌گران نسبت به FATF در بازار مورد توجه بود. البته در کنار این دو کلیدواژه، گوش معامله‌گران نسبت به وعده‌های داغ انتخاباتی هم تیز است.

در روز شنبه صحبت‌های مشاور اقتصادی قالیباف که از افراد نزدیک به بانک مرکزی است در بازار دست به دست می‌شد. مشاور اقتصادی قالیباف گفته ۶ میلیارد دلار از قفس کره خارج و به قفس قطر نشست. آمریکا در حد ۶ میلیارد دلار هم به ایران نمی‌خواهد نفع برساند. سوال معامله‌گران این بود که دلیل اصلی این اتفاق چیست؟

ماجرای توییت‌های بابک زنجانی

علاوه‌بر این ریتوییت‌های اکانت منتسب به بابک زنجانی هم مورد توجه بود. این اکانت، توییت‌های ضد ظریف و پزشکیان را در صفحه خود ریتوییت می‌کند. معامله‌گران نسبت به این توییت‌ها واکنش داشتند و می‌گفتند وقتی پای بابک زنجانی باز می‌شود حتما یک خبرهایی است.

معامله‌گران در روز شنبه می‌گفتند یک ریسک سیاسی جدید به بازار آمده و آن تنش بین اسرائیل و لبنان است که احتمال جنگ را بالا برده است. به عقیده این گروه از معامله‌گران، این خبر می‌تواند در بازار ما تاثیرگذار باشد. در مقابل گروهی قرار دارند که معتقدند بازار ارز و سکه تا انتخابات نوسان خاصی نخواهد داشت.

در این باره هم یک گزارش در بازار بود که نوشته بانک مرکزی قصد دارد برای کنترل بازار ارز قبل از انتخابات‌ در بازارا مداخله کند و همچنین برای یک روز تعطیلی عید غدیر هم با هماهنگی‌های صورت گرفته با تزریق ارز در بازار سلیمانیه نیز اشباع خواهد شد. کمیته ویژه ارزی این هفته نیز با تزریق چند میلیون دلار ورود خواهد کرد.

در بازار هم گروهی از فعالان بازار می‌گفتند که یک بازیگر بزرگ بازار تزریق سنگین درهم داشته تا دلار هرات به کانال ۵۸ هزار تومان بیفتد.

تحلیلگران فنی معتقدند محدوده ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان تا ۵۹ هزار و ۶۰۰ تومان برای قیمت تتر خیلی مهم است که از ۲۵ اردیبهشت نتوانسته بالای آن تثبیت بدهد. اگر قیمت تتر بالای این محدوده تثبیت بدهد می‌تواند موجب تغییر کانالی بازار شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]