به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سیل کالپوش چنان خسارتی را به مردم وارد کرد که نیروهای امدادی همچنان مشغول کار هستند تا خانه‌های مردم و معابر مناطق سیل زده را پاکسازی کنند. در این سیل شدید که خسارات بزرگی به بار آورد، یک زن میانسال مفقود شده که پس از گذشت چند روز […]

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سیل کالپوش چنان خسارتی را به مردم وارد کرد که نیروهای امدادی همچنان مشغول کار هستند تا خانه‌های مردم و معابر مناطق سیل زده را پاکسازی کنند. در این سیل شدید که خسارات بزرگی به بار آورد، یک زن میانسال مفقود شده که پس از گذشت چند روز از این حادثه و با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی هنوز پیدا نشده است.

یکی از شهروندان شهر رضوان گفت: منطقه معروف به گیو شهریار یکی از نقاط شروع سیل است که در بالای روستا قرار دارد و بیشترین حجم سیل از این نقطه وارد شهر شده است خسارتی هم که به مردم و منطقه وارد شده است از سمت همین “گیو شهریار” است که اگر در سال‌های گذشته مدیریت درستی صورت می‌گرفت، می‌توانستند با ایجاد سیل‌بند آب‌های حاصل از بارندگی را به سمت سد کالپوش هدایت کنند تا کمی از میزان خسارت‌های وارد کم می‌شد.

شهروند دیگری بیان کرد: اگر در منطقه درخت کاری صورت می‌گرفت، هرچند طرح درختکاری نیز مورد استقبال مردم بومی قرار نگرفت و دولت‌های قبی هم نیز طرحی ارائه نکرد که هم به نفع کشاورزان باشد و هم آب‌های سطحی به درستی هدایت شود.

معاون دبیرستان شبانه‌روزی شهید بهشتی رضوان گفت: با توجه به اینکه مدرسه در مسیر ورود سیل قرار داشت خسارت سنگینی به مدرسه وارد شده است و محل مدرسه به شدت متراکم از گل‌ولای بوده و دیوارها نیز تخریب شده است. حجم زیادی از گل‌ولای وارد کلاس‌های درس، خوابگاه‌، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی شده است و با توجه به اینکه این دبیرستان شبانه‌روزی است، همه سیستم‌های گرمایشی مدرسه نیز از کار افتاده است.

یکی دیگر از شهروندان سیل‌زده گفت: با توجه به اینکه سرمای زمستان نزدیک است و این منطقه سردسیر شاهد زمستان‌های سختی است، امیدواریم هرچه زودتر و به‌صورت ویژه نسبت به ترمیم و بازسازی منازل اقدام کنند تا زندگی مردم زودتر به روال عادی خود بازگردد.

شهروندی دیگر بیان داشت که این سومین سیلی است که این منطقه را متأثر می‌کند.

خانه‌هایی که با هر سیل تخریب می‌شوند

به گفته این شهروند سال ۱۳۸۰ اولین سیل آمد که همین دو منزل خسارت جدی دیدند، سال ۱۳۸۸ نیز سیل دوم آمد که مجدد همین منازل دچار خسارت و تخریب شدند و الان در سال ۱۴۰۲ که شاهد وقوع سومین سیل هستیم باز هم همین منازل مذکور از سیل خسارت جدی دیده‌اند.

وی ادامه داد: مسئولان گفتند سیل‌بند می‌زنیم و با ایجاد مسیر انحرافی از وقوع مجدد سیل جلوگیری و آبی که از سمت گیو شهریار وارد شهر می‌شود را به سوی سد هدایت می‌کنیم.

این شهروند شهر رضوان افزود: هدف از احداث سد نگهداری و حفظ همین آب‌ها بوده است. حتی یک بند انحرافی ساده که باید زده می‌شد احداث نشد و پس از باران آب در پشت دیوارها جمع شده بود و پس از فشار به دیوار و شکستن آن وارد مدرسه می‌شود و به ترتیب منازل در مسیر را تخریب کرده است. ارتفاع آب بعضاً به ۶ متر می‌رسید که اول محل نگهداری دام‌ها را خراب می‌کند.

در غم عروس گم‌شده

یک بانوی کالپوشی نیز گفت: منزلم به‌شدت انباشته از گل‌ولای است. من از نیروهای جهادی که به منطقه آمدند تشکر می‌کنم که واقعاً به مردم صمیمانه در پاکسازی کمک کردند. با تمام خسارات مادی که دیده‌ایم، ولی غم اصلی ما مفقود شدن مادر سه فرزندی است که هنوز پیکر وی پیدا نشده است.

شهروند کالپوشی گفت: پس از فروکش کردن سیل شاهد آن بودیم که مسئولان استان ازجمله استاندار به همراه نیروهای خدماتی شهرداری و گروه‌های جهادی پای کار آمدند ولی شدت حادثه به حدی بود که واقعا قابل کنترل نبود.

برآورد خسارت سیل؛ تا این لحظه ۵۰۰ میلیارد تومان

محمد حمیدی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان که هم‌اکنون در محل امدادرسانی به سیل‌زدگان حضور دارد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم بیان کرد: برآورد خسارت‌ها در بخش‌های مختلف همه انجام شده است که بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان خسارتی است که سیل به مردم، منطقه و تأسیسات زیر بنایی وارد کرده است.

اگر چه حضور مسئولان ارشد استان سمنان از همان ساعات اولیه وقوع سیل کالپوش باعث شد تا اندکی از رنج ناشی از سیلاب برایشان آسان تر شود، اما با توجه به زمستان سرد پیش رو توجه به وضعیت مردم سیل زده و کمک به تسریع روند بازسازی این منطقه، مطالبه مهم آنان از مدیران استان سمنان است.