سرویس حمل‌ونقل مسافری بین دو بندر ایران و عراق راه اندازی می‌شود
سرویس حمل‌ونقل مسافری بین دو بندر ایران و عراق راه اندازی می‌شود

بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی از توافق برای راه اندازی سرویس حمل‌ونقل مسافری بین دو بندر ایران و عراق برای جابه‌جایی زوار اربعین خبر داد.

به گزارش بازار، مهرداد بذرپاش در حاشیه دیدار با وزیر حمل‌ونقل عراق در جمع خبرنگاران، موضوعات مطرح شده در این جلسه را تشریح کرد و گفت: در جلسه امروز درباره تسریع در تکمیل راه آهن شلمچه- بصره و رفع موانع پیش رو گفت‌وگو شد.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: سال گذشته توافقی در این زمینه انجام شد و در ایام اربعین ۱۴۰۲، با حضور نخست‌وزیر عراق و معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان در منطقه صفر مرزی، عملیات اجرایی خط ریلی شلمچه- بصره آغاز شد.
وی افزود: در این مدت جلسات متعددی برای ارزیابی پیشرفت این پروژه از جمله عملیات مین روبی برگزار شد و تاکنون عملیات مین روبی بیش از دو کیلومتر در خاک عراق و یک و نیم کیلومتر در خاک ایران پیشرفت داشته است.
بذرپاش گفت: موضوع دیگر احداث پل در این پروژه بود که توسط شرکت‌های ایرانی در حال انجام است.
تملیک زمین‌های راه آهن شلمچه- بصره تا یک ماه آینده با اتمام می‌رسد وی درباره تملیک زمین‌های اطراف پروژه توضیح داد: بخشی از زمین‌های این منطقه مسکونی است که قرار شد طرف عراقی تملیک اراضی آن منطقه را انجام و تحویل ایران دهد.
به گفته بذرپاش، بخشی از تملیک اراضی انجام شده و قرار است طی یک ماه آینده همه اراضی مورد نظر تملیک و تحویل داده شود.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: مناقصه عملیات احداث ۳۲ کیلومتر ریل در کشور عراق برگزار و شرکت آن نیز تعیین شده است که البته قرار شد شرکت‌های ایرانی نیز در این خصوص کمک کنند.
وی تاکید کرد: عزم دو کشور در سطوح بالای دولت‌ها، برای احداث این پروژه کاملا جدی است و به‌صورت هفتگی مسیر ریلی شلمچه_بصره پیگیری می‌شود.
به گفته بذرپاش، از دیگر موضوعاتی که در این جلسه بررسی شد، جابه‌جایی زوار در ایام اربعین بود و توافقات خوبی مبنی بر انتقال زوار توسط همه شقوق حمل‌ونقلی انجام شد.
وزیر راه و شهرسازی گفت: قرار شد امسال مسیر دریایی نیز به این مسیرها اضافه و انتقال زائران از مسیر دریایی نیز انجام شود.
وی ادامه‌داد: طبق توافق سازمان بنادر و دریانوردی با عراق مقرر شد سرویس حمل‌ونقل مسافری بین بندر خرمشهر به بصره و بندر آبادان به بندر «واصلیه» در اسرع وقت راه اندازی شود.
بذرپاش در ادامه موضوع دیگر این جلسه را افرایش حجم ترانزیت میان دو کشور دانست و افزود: در سال ۱۴۰۲ تلاش دولت و وزارت راه و شهرسازی، توسعه ترانزیت با کشورهای همسایه بود که رشد ۵۸ درصدی ترانزیت را شاهد بودیم و میزان ترانزیت به بیش از ۱۴.۷ میلیون تن بار رسید که رکورد بی سابقه‌ای بود.
وی با بیان اینکه عراق نیز از کشورهای هدف ترانزیت است، افزود: طرح جامع ترانزیتی حدود دو دهه بین دو کشور در حال بحث و بررسی است و مقرر شد این موضوع نیز در دستور کار قرار گیرد و در سفر رئیس‌جمهور به عراق به مراحل نهایی برسد.
طرح تکمیل خط ریلی کرمانشاه- اسلام‌آباد- خسروی در دیدار با وزیر حمل‌ونقل عراق وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: موضوع دیگر اجرای خط ریلی کرمانشاه به اسلام‌آباد و اسلام‌آباد به خسروی به‌عنوان یکی از خطوط اصلی ریلی کشور بود.
وی اضافه‌کرد: این پروژه باید به‌زودی به بهره‌برداری برسد و از طرف عراقی درخواست داشتیم تا این مسیر در عراق هم دنبال شود که دو کشور را منتفع کند.
به گفته بذرپاش، این مسیر در عمل دسترسی ایران از طریق عراق به سوریه و مدیترانه را تسهیل می‌کند و با بهره گیری از این مسیر عراق نیز می‌تواند به صورت سریع‌تر و ارزان‌تر به بازارهای ایران و کشورهای آسیای مرکزی دست پیدا کند.
وی تاکید کرد: این موضوع به‌عنوان یک مدل راهبردی پیشنهاد و قرار شد در مراحل بعد مذاکرات دو کشور به‌عنوان یک پروژه جدی در دستور کار قرار گیرد.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در این دیدار درباره افزایش خدمات فرودگاهی و پروازها برای انتقال زوار ایرانی به عراق و زوار عراقی به مشهد مقدس نیز مذاکراتی انجام شد.
به گفته بذرپاش، آمارها نشان‌می‌دهد تعداد پروازهای ایران به نجف و حجم ورود زوار عراقی به ایران افزایشی بوده است.
وی ارتقای زیرساخت‌های حمل‌ونقلی برای توسعه گردشگری ایران و عراق را از جمله موضوعات مهم در مذاکرات میان دو کشور دانست.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]