نفت و پتروشیمی

دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳
قیمت نفت در اوج دو ماهه 04 جولای 2024

قیمت نفت در اوج دو ماهه

اکوایران: با کاهش ذخایر نفت خام آمریکا و پایین آمدن شاخص دلار، قیمت‌های نفت خام با رشد همراه شده‌اند.

پشت‌پرده رقابت ژئوپلیتیکی جدید در منطقه 01 جولای 2024

پشت‌پرده رقابت ژئوپلیتیکی جدید در منطقه

اکوایران: با افزایش نااطمینانی های ژئوپلیتیکی، کشورهای عربی خلیج فارس به دنبال تصاحب بازارهای آسیایی هستند و افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز برای کشورهای کم‌ثبات سیاسی منطقه هستند.

بازی موش و گربه آمریکا و روسیه: رونمایی پوتین از ناوگان اشباح گازی برای دور زدن تحریم‌ها 30 ژوئن 2024

بازی موش و گربه آمریکا و روسیه: رونمایی پوتین از ناوگان اشباح گازی برای دور زدن تحریم‌ها

اکوایران: بلومبرگ در گزارشی اعلام کرده روسیه در تلاش است پس از ایجاد ناوگان اشباح نفتی برای دور زدن تحریم‌ها، یک ناوگان اشباح گازی ایجاد کند. این روش می‌تواند فروش گاز طبیعی مایع روسیه را با سهولت بیشتری همراه کند.

تمرکز معامله‌گران نفت به قراردادهای ۲۰۲۵ 27 ژوئن 2024

تمرکز معامله‌گران نفت به قراردادهای ۲۰۲۵

اکوایران: نفت وست تگزاس اینترمدیت حدود ۱ درصد افزایش یافت و به ۸۲ دلار در هر بشکه نزدیک شد، با این حال همچنان در محدوده نوسان کمتر از ۲ دلاری این هفته باقی مانده است.

قیمت نفت در نزدیکی بالاترین سطح حدود دو ماه اخیر 26 ژوئن 2024

قیمت نفت در نزدیکی بالاترین سطح حدود دو ماه اخیر

اکوایران: قیمت‌های نفت در روز چهارشنبه نیز به روند رشد خود ادامه داد تا به نزدیک بالاترین سطوح قیمتی خود در حدود دو ماه گذشته برسد.

ابلاغ مصوبه توسعه فازهای جدید پارس جنوبی با افزایش سقف قرارداد ۳ میلیارد دلاری 25 ژوئن 2024

ابلاغ مصوبه توسعه فازهای جدید پارس جنوبی با افزایش سقف قرارداد ۳ میلیارد دلاری

با ابلاغ رئیس سازمان برنامه و بودجه، توسعه فازهای جدید میدان گازی پارس جنوبی آغاز می‌شود.

ثبات نسبی قیمت‌های جهانی نفت پیش از انتشار داده‌های هزینه مصرف شخصی در آمریکا 25 ژوئن 2024

ثبات نسبی قیمت‌های جهانی نفت پیش از انتشار داده‌های هزینه مصرف شخصی در آمریکا

اکوایران: قیمت‌های نفت پس از ثبت افزایش در روز گذشته امروز سه شنبه تقریبا ثابت بود، درحالی که چشم‌انداز سرمایه‌گذاران از شاخص PCE آمریکا به انتظارات آنها از تغییرات احتمالی قیمت‌ها شکل می‌دهد.

23 ژوئن 2024

ضربه پنهان تحریم به مخازن نفتی کشور

البته او توضیح داد اثر تحریم‌ها روی بخش‌های دیگر اقتصاد ایران و بخش‌های فرعی کمتر از تاثیر آنها روی این دو بخش اصلی نبوده اما تحریم‌کنندگان ابتدا تمرکز را روی تحریم منابع درآمدی کشور یعنی فروش نفت و گاز گذاشتند و بعد از آن با استفاده از ابزارهای مالی یک سری تحریم‌ها را اعمال و […]

چشم انداز دومین هفته افزایشی نفت با سیگنال مثبت در سمت تقاضا 21 ژوئن 2024

چشم انداز دومین هفته افزایشی نفت با سیگنال مثبت در سمت تقاضا

اکوایران: ظهور نشانه‌هایی از افزایش تقاضای تابستانی برای سوخت، کاهش ذخایر ایالات متحده و احتمال تشدید جنگ در خاورمیانه می‌تواند دومین هفته افزایشی جنگ را رقم بزند.

نفت بالاتر از کانال ۸۵ دلار باقی ماند 20 ژوئن 2024

نفت بالاتر از کانال ۸۵ دلار باقی ماند

اکوایران: قرار است طی امروز گزارش مربوط به میزان ذخایر نفت خام آمریکا منتشر شود. در این میان، افزایش اخیر قیمت نفت خام به کاهش نوسانات ضمنی برای برنت به پایین‌ترین سطح در شش سال گذشته کمک کرده است.

فرآورده های پتروشیمی و نفتی، فرآورده های سطح دومی هستند که پس از چندین فرآیند پالایشی از نفت خام به دست می آیند. نفت خام جزء اساسی برای تولید کلیه اجزای پتروشیمی و نفتی پس از یک فرآیند طولانی پالایش در پالایشگاه های نفت است.

نفت و پتروشیمی

نفت و پتروشیمی به چه مواردی اشاره دارد؟

از صنعت پتروشیمی (Petrochemical Industry) برای تولید بیشتر اقلام روزمره استفاده می شود. از وسایل نقلیه گرفته تا انواع وسایل الکترونیکی، تقریباً همه چیزهایی که امروزه استفاده می‌کنیم از مواد پتروشیمی یا از آن ساخته می‌شوند. افزایش تقاضا برای محصولات منجر به ایجاد پالایشگاه ها و کارخانه های بیشتر و درنتیجه ایجاد اشتغال بیشتر شده است.

  • قیمت نفت چه تاثیری بر صنعت پتروشیمی دارد؟

نوسانات قیمت بین المللی نفت به طور قابل توجهی بر تمرکز صنعت پتروشیمی تأثیر گذاشته است. زمانی که قیمت نفت بین المللی افزایش می یافت، صنعتی پتروشیمی به شدت نوسان می کرد.

  • نفت چقدر برای اقتصاد مهم است؟

صنعت نفت و گاز از میلیون ها شغل و اقتصاد پشتیبانی می کند، هزینه های انرژی کمتری را برای مصرف کنندگان فراهم می‌کند و امنیت انرژی ما را تضمین می‌کند. بدون وجود نفت، گاز، برق، آب و انرژی‌ها وضعیت اقتصادی و زندگی یک کشور، به بدترین و سخت‌ترین شکل خواهد بود.

  • 7 کاربرد پتروشیمی چیست؟

پتروشیمی ها برای تولید هزاران محصول مختلف که مردم روزانه از آنها استفاده می کنند، از جمله پلاستیک، دارو، لوازم آرایشی، مبلمان، لوازم خانگی، الکترونیک، پنل های انرژی خورشیدی و توربین های بادی استفاده می شود.

  • چرا نفت خام و پتروشیمی مهم است؟

بنابراین از نفت خام بیشتر برای تولید انرژی استفاده می شود. بخش کوچکی از نفت خام به خوراک پتروشیمی مورد استفاده در تولید پلاستیک، لاستیک، کود، لوازم آرایشی و بهداشتی و مانند آن تبدیل می شود. بیشتر نفت خام برای به دست آوردن بنزین موتور، گازوئیل، روغن گرمایشی، سوخت جت و گازهای نفت مایع استفاده می شود.

اخبار اقتصادی مرتبط در حوزه نفت و پتروشیمی چه مباحثی را مطرح می کند؟

اخبار اقتصادی در حوزه نفت و پتروشیمی به موارد مختلفی مرتبط می‌شود که از اهمیت بسیاری برخوردارند.

تعیین و تغییرات در قیمت نفت خام جهانی (مانند قیمت برنت یا WTI) تأثیر زیادی بر اقتصاد کلان دارد. این تغییرات می‌توانند بر رشد اقتصادی، تورم، تعادل تراز پرداخت و سیاست‌های مالی تأثیر بگذارند.

اطلاعات مربوط به حجم تولید نفت در کشورها و تغییرات در تولید نفت می‌تواند نشان‌دهنده نقض توازن عرضه و تقاضا باشد و در نتیجه، بر قیمت‌ها و درآمد کلان کشورها تأثیر بگذارد.

تحریم‌ها علیه کشورها یا توافقات بین‌المللی در زمینه نفت می‌توانند تأثیر زیادی بر تولید و صادرات نفت داشته باشند. اطلاعات مربوط به پروژه‌های نفتی و گازی، به ویژه درخصوص توسعه و بهره‌برداری از مخازن نفتی جدید، می‌توانند تأثیرگذار باشند.

اخبار مرتبط با تولید و قیمت محصولات پتروشیمی نشان‌دهنده وضعیت بازارهای جهانی و ملی استفاده‌کننده از این محصولات می‌باشد. پیشرفت‌ها و نوآوری‌های فناورانه در حوزه استخراج نفت، پالایشگاه‌ها و صنعت پتروشیمی می‌توانند به تغییرات مهمی در بازار و صنعت منجر شوند. اخبار مرتبط با تأثیرات زیست‌محیطی فعالیت‌های نفتی و پتروشیمی، به ویژه در زمینه حوادث و آلودگی‌ها، نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی و سیاسی دارند.

مواردی مثل سیاست‌های دولت، تغییرات درخواست جهانی برای انرژی، تأثیرات آب و هوا و حتی مسائل امنیتی نیز می‌توانند بر اخبار اقتصادی در حوزه نفت و پتروشیمی تأثیر بگذارند.

سفارت آذربایجان در تهران بازگشایی شد 15 جولای 2024

سفارت آذربایجان در تهران بازگشایی شد

برخی منابع خبری از بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خبر می‌دهند.

ترامپ: جان به در بردنم از ترور معجزه بود 15 جولای 2024

ترامپ: جان به در بردنم از ترور معجزه بود

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در گفت‌وگویی به ارزیابی پزشکان از وضعیت سلامتی‌اش بعد از حادثه ترور شنبه پرداخته و از کار سرویس مخفی آمریکا برای نجات خود و از پای درآوردن فرد مهاجم تمجید کرد.

ترامپ با مشت گره کرده خود در هولناک‌ترین لحظات، قدرت‌نمایی کرد/ لحظات اولیه اصابت تیر به دونالد ترامپ 15 جولای 2024

ترامپ با مشت گره کرده خود در هولناک‌ترین لحظات، قدرت‌نمایی کرد/ لحظات اولیه اصابت تیر به دونالد ترامپ

دونالد جی ترامپ خون آلود، ماموران سرویس مخفی را در حالی که مقاومت و مبارزه‌طلبی خود را ابراز می‌کرد به انتظار وا داشت؛ این لحظه مظهر ارتباط درونی او با حامیانش و تسلط او بر عصر رسانه‌های مدرن بود و تصویری را ساخت که تاریخ فراموش نخواهد کرد.

درخواست بایدن از مردم آمریکا پس از ترور ناموفق ترامپ: آرام باشید؛ ما همه همسایه هستیم 15 جولای 2024

درخواست بایدن از مردم آمریکا پس از ترور ناموفق ترامپ: آرام باشید؛ ما همه همسایه هستیم

رییس جمهور آمریکا در سخنرانی بعد از تلاش برای ترور ترامپ از مردم ایالات متحده خواست آرامش خود را حفظ کنند.

نزدیک‌ترین تصاویر از ترور نافرجام ترامپ 15 جولای 2024

نزدیک‌ترین تصاویر از ترور نافرجام ترامپ

ویدیویی از تسلط و خونسردی حیرت‌انگیز عکاسی که صحنه ترور ترامپ را ثبت کرد، ببینید.  ویدئویی دیگر از لحظه سوء قصد به جان ترامپ از زاویه بسیار نزدیک که به تازگی منتشر شده است.

رئیس‌جمهور منتخب با اعضای جامعهٔ کارگری و کانون بازنشستگان دیدار کرد 15 جولای 2024

رئیس‌جمهور منتخب با اعضای جامعهٔ کارگری و کانون بازنشستگان دیدار کرد

نشست اعضای جامعه کارگری و اعضای کانون‌های بازنشستگی با مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب روز دوشنبه در مجموعه نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.در این نشست تعدادی از نمایندگان جامعه کارگری و کانون‌های بازنشستگی به بیان دغدغه‌ها و مطالبات خود پرداختند.مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب هم در این نشست از جامعه کارگری درخواست کرد تا پیشنهاد خود برای گزینه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مطرح کنند و خطاب به آنها گفت: شما پیشنهادات‌ خود را بدهید و براساس آن شاخص‌ها تلاش خواهیم کرد تا فردی با مشخصاتی که هم از طبقه کارگر باشد و همچنین عالم، آگاه و توانمند باشد را انتخاب کنیم زیرا صرف اینکه یک نفر از یک گروه یا جناحی است مشکل ما را حل نمی‌کند.او با تاکید بر اهمیت همگرایی و اتحاد برای برطرف کردن موانع تولید بیان کرد: نباید کاری کنیم که ما با هم دعوا کنیم؛ بالاخره الان گرفتاریم و کارگران و بازنشستگان حق و حقوقی دارید که باید داده شود و از این طرف نیز مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

تجمع اعتراضی بازنشستگان کارگری/ متناسب‌سازی و درمان رایگان چه شد؟ 14 جولای 2024

تجمع اعتراضی بازنشستگان کارگری/ متناسب‌سازی و درمان رایگان چه شد؟

بازنشستگان کارگری در شوش و کرمانشاه تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تصمیم مهم پزشکیان برای افزایش حقوق بازنشستگان + جزییات 11 جولای 2024

تصمیم مهم پزشکیان برای افزایش حقوق بازنشستگان + جزییات

پزشکیان گفت: بازنشسته‌ها بدون هزینه باید خدمات درمانی داشته باشند و حقوق شان بر اساس تورم زیاد شود.  مسعود پزشکیان درباره وضعیت معیشت بازنشستگان گفت: بازنشسته‌ها بدون هزینه باید خدمات درمانی داشته باشند.باید بر اساس تورم حقوق بازنشستگان را افزایش دهیم باید یک سری خدمات به آنها داده شود تا باقیمانده عمرشان را به خوبی و در آرامش طی شود. بازنشسته ها سرمایه هایشان هدر نرود.باید کارخانه ها و شرکتها وساختمانهایی که در اختیار بازنشستگان است، طوری باید مدیریت شوند که به بهره وری برسد نه اینکه ضرر بدهد.

دلیل واریز مبلغ متناسب سازی حقوق بازنشستگان 11 جولای 2024

دلیل واریز مبلغ متناسب سازی حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره علت واریز مبلغ متناسب سازی حقوق بازنشستگان گفت: متناسب سازی حقوق بازنشستگان یک بار در سال ۱۳۹۹ بر اساس تکلیف قانون برنامه ششم انجام شد. متناسب سازی برای دومین بار بر اساس تکلیف قانون برنامه هفتم انجام می شود که در هفته قبل ابلاغ شد. منابع مالی متناسب سازی هم در بخش دوم قانون بودجه پیش بینی شده است که در هفتم خرداد ابلاغ شد.

حقوق بازنشستگان افزایش یافت! 11 جولای 2024

حقوق بازنشستگان افزایش یافت!

غلامحسین قاسمی، کارشناس امور بازنشستگان، در این رابطه می‌گوید: تا زمانی که دستورالعمل و شیوه نامه همسان سازی اعلام نشود، نمی‌توان هیچ مبلغی را اعلام نمود.