کشاورزی و صنایع غذایی

پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳
  • مصرف روزانه شکر به ۸ هزار تن رسید 22 مه 2024

    مصرف روزانه شکر به ۸ هزار تن رسید

    دبیر انجمن تصفیه‌کنندگان شکر گفت: طبق روال همه ساله تقاضا برای خرید شکر از سوی آبمیوه فروشی‌ها و صنایع کنستانتره در ۶ ماهه نخست سال افزایش می‌یابد که براین اساس مصرف روزانه شکر به ۸ هزار تن رسیده است.

۱۵۰۰ واحد تولیدی راکد تحت تملک بانک‌ها قرار دارد 22 مه 2024

۱۵۰۰ واحد تولیدی راکد تحت تملک بانک‌ها قرار دارد

دبیر اجرایی نهضت احیای واحدهای اقتصادی گفت: ۱۵۰۰ واحد صنعتی راکد تحت تملک بانک ها شناسایی شده است.

کل اعتبارات آبخیزداری به اندازه هزینه ساخت یک سد نیست 22 مه 2024

کل اعتبارات آبخیزداری به اندازه هزینه ساخت یک سد نیست

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ذخیره‌سازی ۵۰ میلیارد مترمکعب آب غیر از آنچه که در زمین داریم رقم بسیار بزرگی است، در حالی که مجموع اعتبارات این طرح‌ها به اندازه ساخت یک سد هم نیست.

۵۰۰ روستابازار در کشور راه‌اندازی می‌شود 22 مه 2024

۵۰۰ روستابازار در کشور راه‌اندازی می‌شود

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان اینکه یکی از راهبردهای اصلی تعاونی‌های عشایری باید توزیع و بازاریابی محصولات تولیدی جامعه عشایری باشد، گفت: امسال ۵۰۰ روستابازار راه اندازی می شود.

کشور در تولید مرغ امسال به خودکفایی پایدار می‌رسد 22 مه 2024

کشور در تولید مرغ امسال به خودکفایی پایدار می‌رسد

در سال گذشته یک میلیارد و ۵۶۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در ۱۸ هزار و ۳۰۰ واحد مرغداری کشور انجام شده است و در سال ۱۴۰۳ کشور در تولید مرغ به خودکفایی پایدار می رسد.

یادداشت| روابط عمومی بی‌کیفیت چیست؟ 22 مه 2024

یادداشت| روابط عمومی بی‌کیفیت چیست؟

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی در یادداشتی به مناسبت روز روابط‌عمومی نوشت: ارایه تصویر مثبت و حفاظت از سازمان در برابر مخاطرات و بحران‌ها از ویژگی روابط‌عمومی کارآمد است.

موفقیت ایران در "کشت آکواپونیک" با ۹۸ درصد صرفه‌جویی آب! 22 مه 2024

موفقیت ایران در "کشت آکواپونیک" با ۹۸ درصد صرفه‌جویی آب!

مرکز نوآوری کشت و صنعت “راما” و گلخانه کشت آکواپونیک افتتاح شد؛ این مجموعه نخستین مجوز رسمی آکواپونیک در کشور است که امکان صرفه‌جویی تا ۹۸ درصد در مصرف آب را فراهم کرده است.

واردات چای به‌دستور رئیس‌‌جمهور محدود شد 22 مه 2024

واردات چای به‌دستور رئیس‌‌جمهور محدود شد

استاندار گیلان با بیان اینکه واردات چای به‌دستور رئیس‌جمهور محدود شد، گفت: چای خشک به‌اندازه نیاز کشور وارد می‌شود و پارسال حدود ۴۲هزار تن چای واردات شد که در طول سال‌های گذشته بی‌سابقه بود.

ورود ۱۰ فروند کشتی حامل غذای دام به کشور از ابتدای سال 22 مه 2024

ورود ۱۰ فروند کشتی حامل غذای دام به کشور از ابتدای سال

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به ورود ۱۰ فروند کشتی حامل نهاده دامی به بندر امام (ره) در دو ماهه نخست سال جاری گفت: بازار نهاده‌های کشور تا شش ماه آتی در آرامش کامل به سر خواهد برد.

قیمت شکر بسته بندی شده ۴۹۵۰۰ تومان اعلام شد 22 مه 2024

قیمت شکر بسته بندی شده ۴۹۵۰۰ تومان اعلام شد

قیمت فروش شکر تصفیه شده بسته بندی یک کیلوگرمی۴۹۵۰۰ تومان برای مصرف کننده نهایی و به صورت فله ۴۲۵۰۰ تومان اعلام شد.

نقطه‌‌ضعف در کارنامه مثبت رشد اقتصادی/ دولت کشاورزی را دریابد 22 مه 2024

نقطه‌‌ضعف در کارنامه مثبت رشد اقتصادی/ دولت کشاورزی را دریابد

در حالی که افزایش نرخ رشد اقتصادی به یک نقطه قوت دولت آقای رئیسی در یکی دو سال اخیر تبدیل شده، نرخ رشد در حوزه کشاورزی منفی یا زیر ۱ درصد بوده است که نشان از ضعف جدی دولت در حوزه کشاورزی و مدیریت ضعیف در وزارت جهاد کشاورزی دارد.

عوامل اقتصادی شامل رشد اقتصادی، درصد بیکاری، تورم، نرخ بهره و ارز و قیمت کالاها (نفت، فولاد، طلا و غیره) است. اینها به طور یکسان بر درآمد اختیاری و قدرت خرید خانوارها و سازمان ها تأثیر می گذارد.

دولت ها با تغییر سطح و انواع مالیات ها، میزان و ترکیب هزینه ها و میزان و شکل استقراض بر اقتصاد تأثیر می گذارند. دولت ها به طور مستقیم و غیرمستقیم بر نحوه استفاده از منابع در اقتصاد تأثیر می گذارند.

کشاورزی و صنایع غذایی

اقتصاد صنایع غذایی

اقتصاد صنایع غذایی مجموعه ای از اصول و فنون مربوط به تولید، بازار و توزیع مواد غذایی است. این موضوع به مسائل مربوط به امنیت غذایی، پایداری و روش‌های تولید مواد غذایی مربوط می‌شود. علم اقتصاد می تواند به درک اینکه چرا غذا، تغذیه و انتخاب های بهداشتی انجام می شود کمک کند.

افزایش قیمت مواد غذایی به ویژه بر مصرف کنندگان کم درآمد تأثیر می گذارد که حدود 30 درصد از درآمد خود را صرف غذا می کنند. بسیاری از عوامل مؤثر بر زنجیره تأمین مواد غذایی می توانند بر قیمت خرده فروشی مواد غذایی تأثیر بگذارند، مانند مسائل تجارت جهانی، شیوع بیماری های همه گیر و جنگ.

اقتصاد دایره‌ای برای غذا از سیستم‌های طبیعی بازسازی تقلید می‌کند، به طوری که زباله ای وجود ندارد. در یک اقتصاد دایره ای، منابع ارگانیک مانند آنهایی که از محصولات فرعی مواد غذایی به دست می آیند، عاری از آلاینده ها هستند و می توانند با خیال راحت به شکل کود آلی به خاک بازگردانده شوند.

کیفیت و ایمنی مواد غذایی موضوعات اصلی در اقتصاد مواد غذایی امروزی است و بهبود ماندگاری مواد غذایی، کیفیت و نگرانی های توسعه محصول یکی از دلایلی است که چرا فناوری های نوآورانه غذایی در طول سال ها به طور مداوم در حال ظهور و تکامل بوده اند.

اخبار اقتصادی صنایع غذایی می‌تواند مواردی از جمله تحولات در اقتصاد تکنولوژی تولید، تغییرات در سلیقه‌های مصرفی، تأثیرات تغییرات اقتصادی بر صنایع غذایی، مسائل مرتبط با ایمنی غذایی و استانداردها، تأثیر تغییرات اقلیمی بر تولید محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و بسیاری موارد دیگر شامل شود.

اقتصاد کشاورزی

اقتصاد کشاورزی یک رشته کاربردی از اقتصاد است که با کاربرد تئوری اقتصادی در بهینه سازی تولید و توزیع محصولات غذایی و الیافی مرتبط است. اقتصاد کشاورزی به عنوان شاخه ای از اقتصاد شروع شد که به طور خاص به استفاده از زمین می پردازد.

اقتصاد کشاورزی (Agricultural Economics) یک علم اجتماعی کاربردی است که به چگونگی استفاده تولیدکنندگان، مصرف کنندگان و جوامع از منابع کمیاب در تولید، بازاریابی و مصرف محصولات غذایی و فیبر می پردازد. در بازارهای کشاورزی، نیروهای عرضه و تقاضا در کار هستند. اقتصاد غذا نمونه ای از اقتصاد کشاورزی است. مطالعه نحوه عملکرد تولید غذا در مقابل تقاضای غذا می تواند بر سیاست ها یا اقداماتی که به تغذیه یک کشور کمک می کند تأثیر بگذارد. اقتصاد توسعه کشاورزی به بررسی علل، شدت و اثرات فقر، رشد جمعیت و سوء تغذیه در کشورهای در حال توسعه می پردازد.

چند نوع اقتصاد کشاورزی وجود دارد که کارشناسان آن ها را مطالعه می کنند. محیط کشاورزی، اقتصاد مصرف کننده، اقتصاد غذا، مدیریت مزرعه و اقتصاد توسعه از انواع اقتصاد کشاورزی می‌باشد. اقتصاد کشاورزی، در کنار اقتصاد گردشگری و …، می‌تواند تاثیرات مثبتی را در اقتصاد و وضعیت جامعه ایجاد کند.

اخبار کشاورزی مرتبط با حوزه‌ای از اقتصاد به نام “اقتصاد کشاورزی” است. این حوزه به تمام فعالیت‌های اقتصادی مرتبط با تولید محصولات کشاورزی از جمله کشت و دیگر فعالیت‌های مرتبط با زراعت و دامپروری اشاره دارد. اقتصاد کشاورزی شامل تولید محصولات مختلف نظیر گندم، جو، برنج، میوه، سبزیجات، گیاهان دارویی، گل و گیاهان زینتی، و همچنین تربیت دام و طیور است.

سقوط سنگ در جاده کندوان حادثه‌ساز شد 23 مه 2024

سقوط سنگ در جاده کندوان حادثه‌ساز شد

رئیس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای چالوس از سقوط سنگ در جاده کندوان محدوده «هفت‌ برادران» و برخورد به یک دستگاه خودرو خبر داد.

هشدار به مسافران مشهد! 23 مه 2024

هشدار به مسافران مشهد!

اصغری، کارشناس هواشناسی گفت: هسته بارندگی تهران به سمت سمنان حرکت می‌کند و مسافرین مشهد بدانند که فردا و پس فردا با بارندگی سنگین مواجه خواهند شد. خنکی هوا در تهران تا اوایل هفته آینده ادامه خواهد داشت. اردبیل و سواحل دریای خزر با بارندگی مواجه خواهند شد. میزان وزش باد در بعضی ساعات قابل توجه خواهد بود.

روایت جدید یک کارشناس کوهستان از محل سقوط بالگرد رئیس جمهور 23 مه 2024

روایت جدید یک کارشناس کوهستان از محل سقوط بالگرد رئیس جمهور

محسن هاشم‌نژاد کارشناس زنجانی هواشناسی کوهستان یکی از دهها امدادگر باتجربه‌ای بود که عصر روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت برای کشف بالگرد سانحه‌دیده‌ دولت و سرنشینان آن به منطقه جنگلی و کوهستانی دیزمار در ورزقان اعزام شد و روایتش را برای تسنیم بازگو کرد.

سلام نظامی دختران شهید خلبان مصطفوی به تابوت پدرشان + فیلم 23 مه 2024

سلام نظامی دختران شهید خلبان مصطفوی به تابوت پدرشان + فیلم

دختران شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرشان سلام نظامی می‌دهند؛ این لحظه را در این ویدئو مشاهده می‌کنید.  لحظه ادای احترام نظامی دختران شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرشان را در این ویدئو مشاهده می‌کنید.

محل خاکسپاری شهید رئیسی در حرم امام رضا (ع) + فیلم 23 مه 2024

محل خاکسپاری شهید رئیسی در حرم امام رضا (ع) + فیلم

محل خاکسپاری شهید رئیسی در حرم امام رضا (ع) راببینید.

بازنشستگان بخوانند؛ همسان‌سازی حقوق‌ها انجام می‌شود؟ 23 مه 2024

بازنشستگان بخوانند؛ همسان‌سازی حقوق‌ها انجام می‌شود؟

دبیر اجرایی خانه کارگر آران و بیدگل گفت: نیاز به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان علاوه بر اینکه نتیجه‌ی سیاستهای کلان است، نتیجه‌ی بی‌توجهی به ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی و عقب نگه داشتنِ دستمزد از هزینه‌های زندگی است و مسئول این وضعیتِ تمام دولت‌ها هستند.

خبر مهم وزیر کار برای بازنشستگان / تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روشن شد 17 مه 2024

خبر مهم وزیر کار برای بازنشستگان / تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان روشن شد

مرتضوی گفت: افزایش حقوق بازنشستگان اجرا، اعمال و پرداخت شد، اما در موضوع همسان سازی باید تامین منابع صورت بگیرد.

حقوق اردیبهشت این افراد ۲ میلیون بیشتر است 13 مه 2024

حقوق اردیبهشت این افراد ۲ میلیون بیشتر است

افزایش حقوق فروردین ماه قرار بر این است در خرداماه واریز شود. حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری با افزایش واریز خواهد شد. حقوق فروردین ماه بدون افزایش حقوق واریز خواهد شد که نزدیک به همان ۷ میلیون تومان است.

حقوق اردیبهشت این افراد ۲ میلیون بیشتر است 05 مه 2024

حقوق اردیبهشت این افراد ۲ میلیون بیشتر است

افزایش حقوق فروردین ماه قرار بر این است در خرداماه واریز شود. حقوق اردیبهشت ماه بازنشستگان تامین اجتماعی و لشکری و کشوری با افزایش واریز خواهد شد. حقوق فروردین ماه بدون افزایش حقوق واریز خواهد شد که نزدیک به همان ۷ میلیون تومان است.

خبر جدید سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش مستمری بازنشستگان 30 آوریل 2024

خبر جدید سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش مستمری بازنشستگان

«اعمال افزایش مستمری، مستمری بگیران سازمان در اجرای مواد ٩۶ و ١١١ قانون تأمین اجتماعی هر ساله وفق مصوبات شورای عالی کار و هیات محترم وزیران در این خصوص صورت می‌گیرد و هر گونه تغییر روال جاری نیازمند اصلاح مواد قانونی فوق الذکر می‌باشد. این پاسخ یعنی اینکه در خوشبینانه‌ترین حالت، افزایش حقوق سال جاری بازنشستگان تأمین اجتماعی مطابق مصوبه شورای عالی کار خواهد بود.»