قانون جدید چک صیادی: اگر موجودی حساب از مبلغ چک کمتر باشد چه می‌شود؟
قانون جدید چک صیادی: اگر موجودی حساب از مبلغ چک کمتر باشد چه می‌شود؟
اصلاح قانون صدور چک در آبان ‌ماه سال ۱۳۹۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در آذرماه همان سال به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.
فهرست خبر اقتصادی قانون جدید چک صیادی: اگر موجودی حساب از مبلغ چک کمتر باشد چه می‌شود؟

   اجرای این قانون از ابتدای سال گذشته آغاز شد و از آن زمان به بعد تمامی چک‌ها برای نقل و انتقال ملزم به ثبت در سامانه صیاد شدند تا قابلیت نقد شوندگی داشته باشند. در نتیجه این قانون امروزه استعلام چک صیادی به راحتی برای عموم مردم قابل انجام است.

  قانون جدید ضوابط مختلف و جدیدی را برای صدور چک به همراه آورده است که منجر به اعتباربخشی به چک‌ها و کاهش چک‌های برگشتی شده است.

  از جمله مهم‌ترین الزامات و ضوابط قانون جدید چک می‌توان به ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، حذف پشت نویسی چک و ثبت و انتقال چک در سامانه صیاد توسط صادرکنندگان و دریافت کنندگان اشاره کرد.

  در این بین، یکی از سوالات درباره قانون جدید چک این است که اگر موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد آیا می‌توان مبلغ موجود را وصول کرد؟ یکی از بندهای قانون به این سوال اینگونه پاسخ می‌دهد: که در چنین شرایطی به تقاضای دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد و دارنده با قید مبلغ دریافت ‌شده پشت چک، آن را به بانک تسلیم کند.

  همچنین، بانک مکلف است بنا به درخواست دارنده چک برای باقی‌ مانده چک گواهینامه عدم پرداخت صادر کند. به عنوان مثال،  اگر شخصی چکی به مبلغ ۲۰ میلیون تومان کشیده باشد و موجودی حساب جاری او ۱۱ میلیون تومان باشد، بانک به تقاضای دارنده چک مکلف است مبلغ ۱۱ میلیون تومان را برداشت کرده و به ذینفع پرداخت کند و باید برای باقی ۹ میلیون تومان نیز گواهینامه عدم پرداخت صادر کند.

  در این زمینه، ذینفعان چک باید بدانند که بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح صدور چک، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد. بنابراین، دارندگان چک باید این موضوع را از شعبه درخواست کنند.

  لازم به ذکر است بر اساس ماده ۵ قانون اصلاح صدور چک، در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک، بانک مکلف است مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد. بنابراین، دارندگان چک می‌توانند این موضوع را از شعبه درخواست کنند.

  ✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
  [کل: 2 میانگین: 5]