وضعیت بازار خرید آپارتمان در زمستان ۱۴۰۲ از نگاه مدیرعامل پلتفرم آقای املاک
وضعیت بازار خرید آپارتمان در زمستان ۱۴۰۲ از نگاه مدیرعامل پلتفرم آقای املاک
وضعیت بازار خرید آپارتمان در زمستان 1402 با تغییراتی مواجه شده به گونه ای که، بازار مسکن را از رکود ۶ ماهه خارج کرده است.
فهرست خبر اقتصادی وضعیت بازار خرید آپارتمان در زمستان 1402 از نگاه مدیرعامل پلتفرم آقای املاک

بر اساس آمارها و تحقیقات میدانی در زمستان سال جاری، بازار معاملات مسکن تهران، با چهار تغییر رفتار مهم از سوی بازیگران از خواب ۶ ماهه بیدار شده است. در ادامه این مطلب به بررسی بازار خرید آپارتمان در زمستان ۱۴۰۲ از دیدگاه مدیرعامل پلتفرم آقای املاک خواهیم پرداخت.

به گفته واسطه های بازار و گزارش های انجام شده، عامل اصلی تغییر وضعیت بازار و افزایش قیمت مسکن در زمستان ۱۴۰۲ نوسانات ارزی در دی و بهمن امسال، می باشد. طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن در دی ماه ۱۴۰۲، معاملات مسکن در این یک‌ ماه از چهار هزار و ۷۲ فقره به چهار هزار و ۴۶۵ فقره رسیده است و حدود ۹٫۶ درصد افزایش داشته است که بیشترین معامله آپارتمان متعلق به منطقه ۵ با ۷۰۸ فقره خرید و فروش و کمترین تعداد معامله در این ماه مربوط به منطقه ۱۹ با تنها ۴۷ معامله می باشد. به نظر می‌رسد در صورت رشد دلار تعداد معاملات مسکن نیز بالاتر رود اما اگر دلار ثبات نسبی داشته باشد، معاملات مسکن نیز تا حدودی ثابت خواهد ماند.

همچنین ارزانترین قیمت در میان مناطق مختلف تهران در دی ماه امسال متعلق به منطقه ۱۸ است که بهای هر متر مربع مسکن در آن ۴۲ میلیون و ۳۴۹ هزار تومان است. همچنین بالاترین قیمت در میان مناطق مختلف تهران نیز مربوط به منطقه یک با ۱۶۶ میلیون و ۳۹۲ هزار تومان می باشد.

در همین رابطه “مهندس ایمان خدابخش بنیانگذار و مدیرعامل وبسایت و سوپر اپلیکیشن آقای املاک” با بیان اینکه بازار معاملات مسکن شهر تهران در فصل تابستان و پاییز ۱۴۰۲ با کاهش حجم معاملات و کاهش قیمت مواجه شد اما در فصل زمستان تغییر وضعیت داد، بیان کرد: در شرایطی که بررسی ها خروج بازار مسکن تهران را نشان می دهند، در هفته های اخیر تعداد معاملات خرید آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران به ویژه مناطق نیمه شمالی و جنوبی به صورت محسوسی افزایش پیدا کرده است. این در حالیست که تغییراتی در رفتار خریدار و فروشنده مشاهده می شود.

به گفته وی، در مدت زمان ۶ ماهه یعنی از ابتدای تابستان تا پایان پاییز ۱۴۰۲، نه تنها تعداد معاملات خرید مسکن در حداقلی ترین حالت ممکن خود یعنی میانگین ثبت تنها ۳ هزار معامله خرید آپارتمان در ماه قرار داشت که حجم معاملات مسکن در این بازه زمانی ۶ ماهه، معادل ۶۰‌ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل (تابستان و پاییز سال گذشته)، کاهش یافت.

این کارشناس بازار مسکن در ادامه عنوان کرد: در همین مدت زمان، میانگین قیمت مسکن شهر تهران نیز با کاهش ۵.۵ درصدی همراه شد. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده در بازار مسکن شهر تهران به طبق ارائه آمارهای رسمی از ۷۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در تیرماه امسال به ۷۴ میلیون تومان در آذرماه کاهش پیدا کرد. اما از ابتدای زمستان امسال، وضعیت در بازار مسکن چرخش کرد؛ تحقیقات میدانی و اظهارات واسطه های مسکن شهر تهران، نوسانات ارزی زمستان امسال را به عنوان عامل اصلی این تغییر وضعیت معرفی می کنند.ضمن آنکه این تغییر شرایط ناشی از یک عامل فرعی دیگر یعنی ورود تقاضای خرید خانه به بازار در ابتدای زمستان ناشی از ۶ ماه کاهش قیمت در آن است.

ایمان خدابخش با بیان اینکه زمستان سال جاری بازار ارز پس از یک دوره ثبات نسبی ۹ ماهه دچار نوسان شد، اظهار کرد: این نوسان زمانی اتفاق افتاد که در پایان دی ماه قیمت دلار هفت درصد نسبت به ابتدای این ماه افزایش پیدا کرد. این میزان از رشد قیمت دلار تنها به فاصله ابتدا تا انتهای دی ماه، سه واحد‌ درصد از رشد قیمت دلار در ۹ ماه اول امسال بیشتر بود. در ۹ ماه اول امسال یعنی از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه ۱۴۰۲، قیمت دلار چهار درصد رشد کرده بود اما رشد قیمت دلار در یک ماه (دی ماه)، نه تنها از رشد ۹ ماهه کمتر نشد که سه واحد‌درصد نیز بیشتر شد و به هفت درصد رسید. این موضوع به عامل اصلی افزایش محسوس خرید و فروش مسکن در زمستان امسال تبدیل شد و در حقیقت می توان گفت رشد قیمت دلار نیز موجب افزایش فروش آپارتمان های مسکونی و همچنین خرید آپارتمان لوکس شده است. 

مدیرعامل پلتفرم آقای املاک با تاکید بر اینکه نتایج حاصل از تحقیقات میدانی در شرایط فعلی بیانگر افزایش حجم معاملات خرید آپارتمان است، اشاره کرد: به عقیده واسطه های بازار معاملات مسکن در برخی از محله های مصرفی نیمه شمالی؛ حجم معاملات خرید آپارتمان در این مناطق تا دو برابر در زمستان سال جاری به نسبت فصل پاییز افزایش یافته است. در محله های مصرفی و جنوبی نیز حجم معاملات افزایش یافته اما به دلیل کاهش قدرت خرید در این مناطق این افزایش کمتر از محله های مصرفی در نیمه شمالی تهران بوده است. همچنین واسطه ها بر این باورند که در مناطق جنوبی پایتخت هر گونه افزایش قیمت می تواند منجر به کاهش اجباری تقاضا و خروج متقاضیان خرید از این بازار شود چرا که قدرت خرید در این مناطق شکننده تر از نیمه شمالی تهران می باشد. از سوی دیگر معتقدند معامله گران مسکن به نوسانات دلار دیدگاه رشد بلندمدت ندارند.

این فعال بازار مسکن در ادامه گفت: کاهش ۵٫۵ درصدی متوسط قیمت مسکن در شهر تهران بخشی از خریداران مصرفی به‌ویژه متقاضیان تبدیل به احسن را در زمستان امسال وارد بازار کرده است و این موضوع را می توان در کنار عامل اصلی که همان نوسانات ارزی است به عنوان عامل فرعی رشد معاملات خرید آپارتمان در شهر تهران در زمستان امسال اعلام کرد.

مدیرعامل پلتفرم تخصصی و هوشمند آقای املاک خاطر نشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با بازار زمستانی معاملات خرید مسکن تهران می توان به آن اشاره کرد، حضور سه نوع متقاضی خرید مسکن از جمله؛ سرمایه گذار بلندمدت، سرمایه گذار کوتاه مدت و خریدار مصرفی می باشد. غلبه تقاضای خرید نیز با خریداران مصرفی از نوع تبدیل به احسن است که به قصد بهبود مسکن محل سکونت خود از یکسو در بازار فروش و در نقش فروشنده حضور دارند و از سوی دیگر در نقش خریدار، متقاضی خرید آپارتمان هستند.

ایمان خدابخش، بنیانگذار آقای املاک در پایان سخنانش اشاره کرد: امروزه در بازار مسکن بزرگترین و اصلی ترین دغدغه افراد، برآورد قیمت واقعی خانه است. خوشبختانه با پیشرفت علم تکنولوژی و اینترنتی شدن بسیاری از مشاغل مهم، تا حدودی این دغدغه میان خریداران و فروشندگان نیز کاهش پیدا کرد چرا که متقاضیان با مراجعه به صفحه قیمت گذاری آنلاین آپارتمان که یکی از ابزارهای وبسایت آقای املاک محسوب می شود، می توانند با ۴ روش از جمله؛ تخمین قیمت با هوش مصنوعی، تخمین قیمت با کارشناس املاک، تخمین قیمت با کارشناس دادگستری و تخمین قیمت با تور مجازی در کمترین زمان به قیمت ملک مورد نظر دست پیدا کنند.

کارشناسی آنلاین قیمت ملک در آقای املاک به دو طرف معامله (خریدار، فروشنده) این امکان را می دهد تا قیمت منطقی و منصفانه ای برای معامله خرید یا فروش ارائه دهند. در نتیجه به کمک هوش مصنوعی این پلتفرم ملکی می توانید هر چه سریعتر برای ارزیابی ملک خود اقدام کنید، به ویژه در شرایط فعلی بازار مسکن که با فرایندهای پیچیده ای سر و کار دارید.

قیمت ملک در آقای املاک

قیمت ملک در آقای املاک

تغییرات اصلی بازار مسکن تهران در زمستان ۱۴۰۲

به گزارش دنیای اقتصاد؛ بر اساس تحقیقات بازار مسکن شهر تهران در زمستان سال جاری چهار تغییر رفتار در این بازار رخ داده است. اولین تغییر افزایش حجم معاملات خرید و فروش آپارتمان در زمستان نسبت به تابستان و پاییز امسال، است. به گفته واسطه های ملکی در فصل زمستان (دی و بهمن) نه تنها مراجعه خریداران و تقاضای خرید آپارتمان افزایش پیدا کرد بلکه حجم معاملات خرید نیز به میزان محسوس افزایش یافت.

دومین تغییر به یک چرخش معنادار قیمتی مرتبط می شود. در حالی که واسطه های بازار معاملات مسکن شهر تهران می گویند قیمت نهایی یا قیمت امضای قراردادهای خرید مسکن در پایتخت، در معاملات زمستانی تغییر محسوسی نسبت به پاییز نداشته است اما اکثر قریب به اتفاق فروشنده ها اعمال تخفیف پای میز قرارداد را که ماه های قبل به یک روال رایج یا نوعی مشوق خرید در بازار تبدیل شده بود، متوقف کرده اند. اما افزایش محسوس روی قیمت ها اعمال نشده است.

مشاهده علائمی از بازگشت خریداران سرمایه ای کوتاه مدت به عنوان نوعی از خریداران غیرمصرفی که با هدف موج سواری روی نوسان قیمت مسکن در دوره های اوج تغییرات قیمتی در این بازار حضور داشته و اقدام به معامله می کردند، تغییر رفتار سومی است که در بازار زمستانی مسکن شهر تهران این روزها دیده می شود.

بررسی ها و اظهارات واسطه ها و فعالان بازار مسکن پایتخت نشان می دهد بازار معاملات مسکن پس از حداقل ۶ ماه در دی و بهمن ماه، شاهد بازگشت این گروه از خریداران غیرمصرفی بوده است. این گروه از خریداران یکبار در سال ۱۴۰۰ به دنبال ورود بازار مسکن به فاز پساجهش و آرامش نسبی قیمتی از بازار خارج شده بودند و گروه دیگری از آنها نیز اوایل تابستان امسال، با شروع موج کاهش قیمت به شکل محسوس و چشمگیر از این بازار خارج شدند.

گروهی نیز سفته بازهایی بودند که امسال در دوره اوج قیمت یعنی در بهار ۱۴۰۲ از بازار خارج شده بودند. اما هم‌‌‌اکنون واسطه ها از رصد علائمی خبر می دهند که بر اساس آن گروهی از این متقاضیان به طور مجدد به بازار بازگشته و در بازار دیده شده اند.

چهارمین تغییر رفتار رصد شده در روزهای زمستانی بازار مسکن پایتخت به تشکیک هر دو بازیگر معاملات مسکن نسبت به تداوم وضعیت موجود مربوط می شود. بررسی ها نشان می دهد هم خریداران و هم فروشنده های آپارتمان نسبت به تداوم شرایط موجود در بازار مسکن دچار شک و تردید هستند. آنها نسبت به اینکه این شرایط ادامه دار باشد و قیمت ها با رشد محسوس همراه شود تردید دارند. علت این تردید هم به تجربه و مشاهده آنها از رفت و برگشت قیمت مسکن در ۹ ماه اول امسال و البته رفت و برگشت قیمت دلار مربوط می شود.

به روایت واسطه ها این موضوع مانع از ایجاد جو هیجانی در بازار مسکن در روزها و هفته های اخیر شده است. به خصوص اینکه اغلب فروشنده های مسکن افرادی هستند که تجربه رکود و رسوب چند ماهه فایل فروش آپارتمان خود در ماه های اخیر را دارند و بنابراین با مشاهده وضعیت قدرت خرید متقاضیان و خریداران، اغلب رفتار هیجانی از خود بروز نمی دهند.

دیدگاه معامله گران به وضعیت بازار مسکن ۱۴۰۲

اما علاوه بر تغییر وضعیت بازار زمستانی مسکن نسبت به تابستان و پاییز، هم‌‌‌اکنون معامله گران ملکی سه نگاه مهم به این بازار دارند که رفتار آنها را در این بازار جهت می دهد. بررسی ها نشان می دهد نگاه معامله گران مسکن اعم از خریدار و فروشنده بازار مسکن به این بازار در شرایط فعلی تنها ناشی از نوسانات دلاری نیست. ریسک هایی مثل ریسک احتمال وقوع جنگ که سال گذشته و همچنین سال های قبل در این بازار وجود نداشت هم‌‌‌اکنون اثرگذاری مطلق نوسانات ارزی بر رفتار معامله گران (خریدار و فروشنده) را تحت تاثیر قرار داده است.

دومین نگاه مربوط به وضعیت بودجه خریداران مسکن و قیمت واحدهای مسکونی است. هم‌‌‌اکنون خریدار مسکن در یک منطقه مصرفی معمولی برای خرید یک آپارتمان میان متراژ به طور متوسط به بودجه‌ای حول و حوش پنج میلیارد تومان نیاز دارد. با توجه به این سطح قیمتی و شرایطی که هم‌‌‌اکنون خریداران بازار از نظر قدرت خرید و توان مالی دارند، تقاضای موثر خرید آپارتمان چندان زیاد نیست. چون تامین این هزینه برای بخش زیادی از متقاضیان از همیشه دشوارتر شده است.

نگاه سوم موجود در بازار نیز از رفت و برگشت قیمت مسکن در ۹ ماه اول امسال نشات می گیرد که باعث شده به‌رغم نوسانات دلاری اخیر، کماکان عمده معاملات خرید مسکن با قیمت های پاییز انجام شود و رفتار هیجانی در این بازار دیده نشود.

در حالی که در بهار امسال میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با رشد ۲۰ درصدی همراه شد اما در پاییز و تابستان، متوسط قیمت فروش آپارتمان‌‌‌ها ۵٫۵‌ درصد کاهش یافت.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 5 میانگین: 3.4]