حمایت دامداران فشافویه از برخورد با زمین‌خواران دام‌گستر + سند
حمایت دامداران فشافویه از برخورد با زمین‌خواران دام‌گستر + سند

کند شدن سرعت زمین خواری در مجتمع دام گستر به واسطه برخوردهای قانونی، موجب اعتراض متخلفان شده است که دامداران درخواست ادامه تخریب‌های غیرمجاز را در این مجتمع دارند.

خبرگزاری فارس- تهران، طی ماه‌های گذشته اخبار متناقضی از تخلفات بسیار و زمین‌خواری در جنوب تهران و در اراضی معروف به «مجتمع دام‌گستر فشافویه» منتشر شد.

مرداد امسال ماه بود که رئیس دادگاه عمومی بخش فشافویه بود که از تخریب  ۱۷ مورد ساخت و ساز غیرمجاز در مجتمع دام‌گستر با توجه به گزارشات رسیده از اداره جهاد کشاورزی خبر داد.

ماجرای زمین‌خواری در جنوب تهران

گفتنی است، ماجرای ایجاد مجتمع دام‌گستر به حدود ۳۰ سال پیش بازمی‌گردد، زمانی که دولت تصمیم گرفت گاوداری‌های شهر تهران را به منطقه فشافویه واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب تهران منتقل کند.

براین‌اساس قرار شد، ۲۰۰۰ هکتار زمین اهدایی دولت (با کاربری مشخص) در منطقه فشافویه، حدود ۱۸۰۰ هکتار با کاربری کشاورزی و مابقی نیز صرفاً برای ۲۲۶ واحد دامداری اختصاص داده شود، این طرح انتقال توسط وزارت جهاد و سازمان دامپروری کشور کلید می‌خورد؛ اما ظاهرا در روند اجرا تخلفات زیادی رخ می‌دهد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، برخی سودجویان این اراضی را به نفع خود تصاحب کرده و با شیوه‌های مختلف نسبت به اخذ پروانه‌های تأسیس غیرقانونی واحد‌های دام‌پروری اقدام کردند، همچنین اقدامات غیرقانونی در زمینه ساخت‌وساز و تغییر کاربری به دلیل ممانعت از ورود دستگاه‌های نظارتی مربوطه به منطقه مذکور، با خیالی آسوده و بدون مزاحمت انجام شده است.

تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز

واحد‌های تخریب شده در مجتمع دام‌گستر فاقد مجوز قانونی بوده و حتی تعدادی از آنها در اراضی ملی بوده است؛ به همین دلیل برخی از واحدها بر اساس رأی رسمی و قانونی کمیسیون ماده ۹۹ قانون شهرداری به دلیل تغییر کاربری غیرمجاز حکم تخریب گرفته‌اند. این در شرایطی است که ذی‌نفعان در مجتمع دام‌گستر مدعی بودند تخریب‌های صورت‌گرفته در این مجتمع بدون حکم قانونی بوده است.
 

حمایت دامداران فشافویه از برخورد با زمین‌خواران دام‌گستر + سند

حمایت دامداران فشافویه از برخورد با زمین‌خواران دام‌گستر + سند

 

موج رسانه‌ای متخلفان برای فشار بر مسئولین

گفتنی است در روز‌های اخیر نیز، متخلفان در پروژه مجتمع دام‌گستر فشافویه، با انتشار نامه‌ای به دنبال ایجاد موج رسانه‌ای جدید و تشدید فشار‌ بر مسئولین منطقه و هزینه‌دار کردن انجام اقدامات قانونی در خصوص تخلفات انجام شده است.

این افراد در نامه مذکور با استناد به مطالب خلاف واقع و دروغ در تلاش هستند تا احکام صادر شده در خصوص تخریب ساخت‌وسازهای غیرقانونی و تغییر کاربری‌ها را مغایر با سیاست‌های حمایتی از تولید معرفی کنند و تداوم آن را بحران‌آفرین در حوزه تأمین شیر و گوشت تهران دانسته و برای توقف آن به دنبال انجام راه‌پیمایی و تجمع مقابل وزارت جهاد کشاورزی هستند.

پاسخ دامداران به متخلفان

اما دامداران حقیقی این منطقه و زیر مجموعه «شرکت‌تعاونی تولیدی و توزیعی دام‌گستر فشافویه»، با انتشار نامه‌ای خطاب به استاندار تهران در پاسخ به فعالیت رسانه‌ای متخلفان و زمین‌خواران مجتمع دام‌گستر، خواهان تداوم اقدامات قانونی در جهت برخورد با متخلفان بوده‌اند.

در بخشی از این نامه آمده است: «طی این سال‌ها برخی افراد صاحب‌نفوذ و قدرت در دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف و حتی خبرنگاران و افراد مذهبی با شعار تولید و دامداری به مجتمع دام‌گستر وارد شده و از تیم حاکم، اراضی متعددی را به‌رایگان هدیه گرفته و مستمراً مشغول به تغییر کاربری و انحراف کلی طرح فراملی مطروحه بوده و حال که بعد از چند دهه، ارگان‌های ذی‌ربط به فساد رخ‌داده شده، ورود نموده‌اند، مکرراً تلاش می‌نمایند تا با فضاسازی و نشر اکاذیب، چهره تولید و دامداران ساعی و تلاشگر مجموعه دام‌گستر را مخدوش نمایند.»

حمایت دامداران فشافویه از برخورد با زمین‌خواران دام‌گستر + سند

عکس|نامه دامداران به استاندار تهران برای ادامه برخورد با زمین خواران

پایان پیام/


✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]