رشد طلا با افت شاخص دلار و بازده اوراق خزانه‌داری
رشد طلا با افت شاخص دلار و بازده اوراق خزانه‌داری

اکوایران:‌ همزمان با انتشار داده‌های مربوط به شاخص قیمت تولیدکننده در آمریکا، قیمت طلا طی روز سه‌شنبه با افزایش همراه شد.

به گزارش اکوایران، قیمت طلا در روز سه‌شنبه (۲۵ اردیبهشت) با افزایش همراه شد که علت آن کاهش شاخص دلار و بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا به دنبال انتشار اطلاعات شاخص قیمت تولیدکننده بود که در ماه آوریل بیش از حد اننظار افزایش یافت و نشان داد که تورم آمریکا در سطح بالا باقی مانده است.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا در ساعت ۱۸:۴۵ به وقت ایران، ۲ هزار و ۳۴۸ دلار به ازای هر اونس بوده است که نشان‌دهنده افزایش ۰/۷ درصدی است. این در حالیست که قیمت لحظه‌ای طلا در روز دوشنبه با کاهش ۱ درصدی همراه شده بود. قرارداد آتی فلز زرد نیز با رشد ۰/۶ درصدی به ۲ هزار و ۳۵۶ دلار رسیده است.

«کریس گافنی» – رئیس بازارهای جهانی در شرکت «اِوِر بانک» (EverBank) – اعلام کرده: «با وجود تنش‌های ژئوپولیتیکی، حمایت خوبی برای طلا وجود دارد. اما روند قیمتی طلا به آمارهای تورم آمریکا و جزئیات تازه و مشخص‌کننده درباره تصمیم بانک مرکزی آمریکا در رابطه با نرخ بهره بستگی دارد.»

در بحبوحه رشد قیمت‌ها در بخش خدمات و کالاها، شاخص قیمت تولیدکننده آمریکا در ماه آوریل بیش از حد انتظار افزایش یافت که باعث کمتر شدن پیش‌بینی‌ها از نخستین کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر شده است.

طلا به عنوان ابزاری برای حفاظت در برابر تورم شناخته می‌شود، اما زمانی که نرخ‌های بهره بالا باشند، جذابیت آن کاهش می‌یابد.

به دنبال انتشار داده‌های جدید اقتصادی آمریکا که باعث رشد اولیه شاخص دلار آمریکا شد، شاخص پول ملی آمریکا در مقابل دیگر ارزهای اصلی، ۰/۲ درصد کاهش یافت. بازده اوراق خزانه‌داری آمریکا نیز با کاهش همراه شده است.

در این میان،‌ جروم پاول – رئیس‌ فدرال رزرو – اعلام کرد که انتظار دارد نرخ تورم آمریکا به روند کاهشی خود در سال ۲۰۲۴ ادامه دهد و اشاره کرد که بعید است فدرال رزرو مجبور باشد نرخ بهره را بار دیگر افزایش دهد.

اکنون تمرکز اصلی بر انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا است که طی روز چهارشنبه (۲۵ اردیبهشت) منتشر خواهد شد و مسیر پیش‌روی بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ بهره را مشخص‌تر خواهد کرد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]