تاریخ افزایش حقوق کارگران مشخص شد / تصویب افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان دولت
تاریخ افزایش حقوق کارگران مشخص شد / تصویب افزایش ۱۸ درصدی حقوق کارمندان دولت

نماینده کارگری در برگزاری نشستی در خصوص افزایش حقوق کارگران برای ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش نبض بازار، تاجیک نماینده تشکل‌های کارگری گفت بررسی افزایش حقوق کارگران برای ۱۴۰۳ اواخر آذرماه برگزار خواهد شد.

وی درباره اینکه آیا جلسات کمیته مزد تشکیل می‌شود، افزود: وزارت کار به اعضای شورای عالی کار نامه زدند، تا تشکل‌های کارگری اعضای خود برای حضور در کمیته را معرفی کنند. تمام تشکل‌ها هم نماینده خود را معرفی کردند.

تاجیک با اشاره به اینکه پیش بینی من این است که از اواخر آذر ماه جلسات کمیته مزد برای بررسی کارشناسی در تعیین مزد۱۴۰۳ تشکیل خواهد شد افزود: سال گذشته در جلسات شورای عالی کار مصوبه هزینه سبد معیشت را گرفتیم. اما اینکه دقیقاً همان رقم ملاکی برای تعیین مزد باشد انجام نشد. چرا که چارچوب مورد نظر دولتی‌ها در تعیین مزد با چیزی که ملاک ما بود تفاوت داشت.

وی با بیان اینکه قرار شده است تشکل‌های کارگری بررسی‌های خود برای مزد ۱۴۰۳را آغاز کنند بیان کرد:دولتی‌ها اعتقاد دارند پاداشی که قرار است کارمندان دریافت کنند، افزایش مزد نیست. آن‌ها معتقدند برخی از کارگران هم پاداش در قالب‌های مختلف در برخی شرکت‌ها دریافت می‌کنند. عملاً بحث ترمیم مزد ۱۴۰۲ انجام نمی‌شود. با توجه به بحث تورم و ناتوانی کارگران در سبد معیشت، باید به دنبال راهکاری برای تقویت قدرت خرید کارگران در سال۱۴۰۳ باشیم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره راه‌اندازی قرارگاه مسکن کارگران در سطح ملی و استانی اظهار کرد: آیین‌نامه‌ای در نشست قبلی شورای عالی کار پیشنهاد و از اعضای شورا خواسته شد تا نظراتشان را در این باره ارائه دهند. فعال شدن بخش تعاون به ویژه تعاونی‌های مسکن بخشی از پیشنهادات کارگران در زمینه حل معضلات مسکن کارگران است.

وی درباره اینکه بر اساس ضوابط مالی بخشنامه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور، حقوق کارمندان دولت به صورت علی‌الحساب ۱۸ درصد افزایش یابد در این میان، جامعه کارگری نگران است که این موضوع حقوق سال آینده کارگران را هم تحت تاثیر قرار دهد اظهار کرد: شایعات مربوط به میزان افزایش دستمزد سال آینده همیشه وجود دارد، اما تا امروز ما هنوز سند رسمی در این باره نداریم که بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم، اما تاکید می‌کنیم که هیچ نسبتی بین افزایش حقوق کارمندان و کارگران نیست. دستمزد کارگران مطابق نرخ تورم و سبدمعیشت (ماده ۴۱قانون کار) افزایش می‌یابد.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]