اوپک پلاس با تمدید کاهش عرضه نفت موافقت کرد
اوپک پلاس با تمدید کاهش عرضه نفت موافقت کرد

اکوایران: اوپک پلاس با تمدید کاهش عرضه نفت موافقت و در عین حال با ارائه یک جدول زمانی، زمان پایان یافتن این محدودیت‌ها را مشخص کرد.

به گزارش اکوایران، اوپک پلاس موافقت کرد که کاهش عرضه خود را در سال ۲۰۲۵ نیز ادامه دهد و در عین حال، یک جدول زمانی برای کاهش برخی از این محدودیت‌ها اعلام کرد که می‌تواند در کوتاه‌مدت بر قیمت نفت تأثیر منفی بگذارد.

به نوشته بلومبرگ، این توافق که در روز یکشنبه (۱۳ خرداد) در ریاض به دست آمد، از برخی جهات از انتظارات بازار فراتر رفت و ادامه کاهش داوطلبانه عرضه نفت توسط اعضای اصلی شامل عربستان سعودی و روسیه را به سال ۲۰۲۵ نیز افزایش داد. با این حال، این گروه زودتر از حد انتظار برخی کارشناسان،‌ فرآیند برداشتن محدودیت عرضه را آغاز خواهد کرد.

پیش از این جلسه، معامله‌گران و کارشناسان به‌طور گسترده انتظار داشتند کاهش عرضه تمدید شود تا از این طریق، رشد قابل توجه تولید رقبای این گروه جبران شود و در این میان برخی اعتقاد داشتند کاهش عرضه تا پایان سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت. طبق توافق جدید، هشت کشوری که به کاهش بیشتر عرضه اقدام می‌کنند، تا ژانویه به شکل روزانه حدود ۷۵۰ هزار بشکه نفت را روانه بازار خواهند کرد.

در بحبوحه چشم‌انداز اقتصادی شکننده چین به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت جهان و تردیدها نسبت به سرعت کاهش نرخ‌ بهره در کشورهای توسعه‌یافته، قیمت نفت خام اخیرا با کاهش همراه بوده است.

معاملات آتی نفت برنت در ۳۱ می (۱۱ خرداد) در سطح ۸۱ دلار به ازای هر بشکه قرار گرفت که نشان‌دهنده کاهش بیش از ۷ درصدی قیمت نفت در ماه گذشته میلادی است.

اوپک پلاس کاهش حدود ۲ میلیون بشکه در روز را در دستور کار خود قرار داده است و همین موضوع باعث شده قیمت نفت در سال جاری میلادی بالاتر از ۸۰ دلار باقی بماند. طبق بیانیه وزیر انرژی عربستان، این محدودیت‌ها در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۴ نیز به شکل کامل اجرا خواهد شد و پس از آن به شکل تدریجی و طی یک دوره ۱۲ ماهه، محدودیت‌های عرضه برداشته می‌شود.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]