نشست اوپک پلاس، بازار نفت را سورپرایز نکرد
نشست اوپک پلاس، بازار نفت را سورپرایز نکرد

بعد از اینکه گروه اوپک پلاس در نشست خود تصمیم به تداوم سیاست کاهش تولید تا سال ۲۰۲۵ گرفت، قیمت نفت در آغاز معاملات این هفته بازارهای جهانی، با اندکی تغییر مواجه شد.

به گزارش اکو ایران، هر بشکه نفت برنت در قراردادهای آتی برای تحویل در ماه آگوست با ۴ سنت کاهش، ۸۱ دلار و ۷ سنت معامله شد. قیمت هر بشکه نفت وست‌تگزاس‌اینترمدییت هم برای تحویل در ماه جولای بدون تغییر ۷۶ دلار و ۹۸ سنت به فروش رسید. در هفته گذشته هر دو معیار نفتی با افت قیمت مواجه شده بودند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش به رهبری روسیه که اوپک پلاس شناخته می‌شوند در حال حاضر در مجموع ۵٫۸۶ میلیون بشکه در روز از تولیدات خود کاسته‌اند که حدود ۵٫۷ درصد از کل تقاضای جهانی می‌شود.  قرار بود ۲٫۲ میلیون بشکه از این کاهش توسط ۸ عضو این اتحاد انجام می‌شود تا پایان ژوئن ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد و ۳٫۶۶ میلیون بشکه از این کاهش تولید روزانه هم در پایان سال ۲۰۲۴ منقضی شود.

اما در روز یکشنبه گروه تصمیم گرفت تا کاهش ۳٫۶۶ میلیون بشکه‌ای در روز را تا پایان سال ۲۰۲۵ تمدید کند. این گروه همچنین تصمیم گرفت تا کاهش ۲٫۲ میلیون بشکه‌ای تولیدات روزانه را تا پایان سپتامبر ۲۰۲۴ ادامه دهد. 

تحلیلگران می‌گویند زمان خواهد برد تا سرمایه‌گذاران این کاهش‌ها را در محاسبات خود لحاظ کرده و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

واندانا هری، بنیانگذار موسسه تحلیل بازار واندا اینسایت می‌گوید:« در مجموع من فکر می‌کنم این تصمیم جو بازار را نزولی کرد چرا که بازار انتظار نداشت که اوپک پلاس کاهش تولید را به سه‌ماهه چهارم نکشاند. 

تحلیلگران گلدمن‌ساکس نیز معتقدند که با وجود اینکه گروه اوپک پلاس به تمدید کاهش تولید رای داد اما به نظر می‌رسد این نشست جو بازار را کاهشی کرد چرا که هشت کشور اوپک پلاس قبلاً برنامه‌هایی را برای حذف تدریجی ۲٫۲ میلیون بشکه در روز کاهش داوطلبانه در دوره اکتبر ۲۰۲۴ تا سپتامبر ۲۰۲۵ اعلام کرده بودند.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]