بررسی «غویتا» برندی قدیمی از گروه غذایی
بررسی «غویتا» برندی قدیمی از گروه غذایی

 شیرینیجات از جمله صنایع فعال در گروه غذایی می باشد. غصینو ، غمینو غپینو و غویتا و خودکفا از جمله شرکت های فعال در این صنعت هستند. این صنعت در سال جاری با حاشیه سود خالص ۲۷ درصد و میانگین P/E صنعت( با در نظر گرفتن سود سال ۱۴۰۳ با کسر سود ۱۴۰۲) ۴٫۹ می باشد. در این گزارش غویتا معرفی و عملکرد سهم بررسی شده است. سپس به شمارش امواج نمودارآن پرداختیم.

به گزارش اقتصادآنلاین، یکی از نمادهای پر طرفدار در صنعت محصولات غذایی نماد غویتا است. شرکت ویتانا یکی از قدیمی ترین و اولین شرکت های صنعت محصولات غذایی به شمار می .همه ما محصول قدیمی این شرکت را با نام بیسکوئیت مادر به یاد داریم که تولیدات آن همچنان ادامه دارد. شرکت ویتانا در سال های اخیر فروش صادراتی خود را به راه انداخته و در بازار های برون مرزی نیز فعالیت می کند. غویتا جزو شرکت های کوچک بازار سرمایه می باشد که از لحاظ ارزش شرکت در رتبه ۲۳ گروه خودش و در رتبه ۴۹۴ کل بازار قرار دارد.
معرفی شرکت و محصولات:
غویتا اولین شرکت تولیدکننده بیسکوییت و نان صنعتی در کشور است. شرکت ویتانا در سال ۱۳۳۷ به نام شرکت تضامنی دکتر رضا تهرانچی و شرکا به بهره‌برداری رسید. این شرکت در تولید مواد غذایی از قبیل انواع بیسکوییت و فروش آن در سراسر ایران و خارج از کشور فعالیت می‌کند. شرکت ویتانا اولین بار در سال ۱۳۷۲ با نماد غویتا در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد اما به‌علت عدم احراز شرایط، نماد شرکت از تابلو بورس خارج شد. سپس برای دومین بار در سال ۱۳۹۷ این نماد بازگشایی شد و در حال حاضر در بازار دوم فرابورس معامله می‌شود. در حال حاضر شرکت ویتانا دارای سبد کاملی از برندها شامل ویتانا، نیکا، تیویکا، پانیکو، لاکی، ریوا و دلاتو است.
قیمت فروش محصولات شرکت ویتانا توسط انجمن شیرینی و شکلات ایران و در برخی موارد توسط مصوبه هیئت مدیره تعیین می‌شود. مواد اولیه مصرفی محصولات غویتا از شرکت‌هایی چون شرکت آرد درخشان، شرکت سپهر کارتن البرز، شرکت پیشگامان توزیع آفتاب، شرکت آرد ستاره کردان، شرکت بین‌المللی آسمان زرین دیبا و… تامین می‌شود. عوامل نرخ خرید مواد اولیه در ویتانا علاوه بر شرایط حاکم بر اقتصاد کشور از سایر عوامل مانند نرخ ارز و نرخ جهانی مواد اولیه تاثیر می‌پذیرند. نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه این شرکت تابعی از نرخ خرید مواد اولیه، دستمزد و سربار است.
عملکرد شرکت:
سال مالی شرکت منتهی به آذر ماه می‌باشد. ویتانا نیز مشابه سایر شرکت‌های هم‌گروه، سال جدید را خوب آغاز نکرد. فروش فرودین امسال شرکت ۴۶ میلیارد تومان بود این درحالیست که اسفند ماه ۹۹ میلیارد فروش ثبت کرده و فرودین سال گذشته ۸۹ میلیارد تومان درآمد محقق شده است که افت ۴۸ درصدی داشته است.
مقدار تولید و فروش شرکت نسبت به ماه گذشته به ترتیب ۵۶% و ۵۳% افت داشته است که تحت تاثیر تعطیلات رخ داده است. میانگین نرخ فروش شرکت نسبت به ماه گذشته تغییر چندانی نداشته است.
مجموع فروش شرکت در دوره ۴ ماهه ابتدایی سال مالی جدید خود به رقم ۳۴۹ میلیارد تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۲۰% داشته است. یکی از دلایل افت فروش ویتانا نسبت به سال گذشته، جابه‌جایی محل کارخانه از تهران به قزوین بوده و به دلیل این که فاز قزوین به صورت کامل راه‌اندازی نشده، فروش شرکت با کاهش همراه بوده است.
غویتا که سال ۱۴۰۲ را با سود ۲۵ تومانی پشت سر گذاشته است با افزایش ۳۰ درصدی نرخ مواد اولیه و رشد دستمزد و تورم ۳۰-۳۵ درصدی و افزایش نرخ ۲۵ درصدی فروش محصولات امسال می تواند ۲۲- ۲۳ تومان سود داشته باشد که پی بر ایی ۱۱ می باشد.
وضعیت نموداری سهم:

موج B که از اردیبهشت ماه سال گذشته شروع شده به صورت ترکیبی در حال تکمیل بخش دوم هست که اگر دیامتریک باشد (به نظر میرسد با توجه به وضعیت کنونی بازار که از عدم نقدینگی رنج می برد) این بخش هنوز تمام شده است و هر رشدی یک نوسان مثبت هست. حمایت قوی ۲۳۰ و مقاومت مهم ۳۲۰ تومان می باشد که شکست این محدوده مهم است. پس از تکمیل این بخش y، یک رشد خوب برای تکمیل C داریم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]