روباه بهترین دوست انسان بوده‌ است
روباه بهترین دوست انسان بوده‌ است

این روزها سگ‌ها بهترین دوست انسان هستند، اما تحقیقات جدید نشان داده که انسان‌ها زمانی از حیوانات دیگری به عنوان حیوان خانگی استفاده می‌کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از Sky News، در چیزی که به عنوان “یافته نادر و غیرمعمول” شناخته شده، دانشمندان استخوان‌های یک روباه منقرض شده را کشف و شواهدی یافتند که نشان داد این حیوان “پیوندی قوی” با انسان داشته است.
تجزیه و تحلیل بقایای اسکلتی ۱۵۰۰ ساله از یک محل دفن در پاتاگونیای آرژانتین نشان می‌دهد که Dusicyon avus یا گرگ جزایر فالکلند “یک همراه ارزشمند برای گروه‌های انسانی شکارچی-گردآورنده” بوده است.
استخوان‌های این حیوان و به همراه بقایای ۲۱ انسان کشف شده است.
دانشمندان گفتند که فقدان آثار بریدگی روی استخوان‌ها نشان می‌دهد که این حیوان یک حیوان خانگی بوده، نه گونه‌ای که برای غذا شکار می‌شود.
این یافته ها در مجله Royal Society Open Science منتشر شده است.
دکتر اوفلی لبراسور، نویسنده این مقاله، از دانشگاه آکسفورد، اضافه کرد: رژیم غذایی این روباه به جای رژیم غذایی سگ‌های وحشی، شبیه رژیم غذایی انسان‌هایی است که در محل دفن شده‌اند.
چنین شباهتی در رژیم غذایی نشان می‌دهد که این حیوان یا توسط انسان‌های شکارچی تغذیه می‌شده و یا از بقایای غذای انسان‌ها خود را سیر می‌کرده است.
وی افزود: این واقعیت که روباه در کنار انسان‌ها دفن شده بود نشان می‌دهد که این حیوان خاص “اهمیت شخصی داشته است”.
این روباه سان تقریباً به اندازه یک ژرمن شپرد بوده  و وزنی در حدود ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم داشت و در مناطق وسیعی از چمنزارهای آمریکای جنوبی زندگی می‌کرد.
به گفته تیم تحقیقات، سوابق نشان می‌دهد که گرگ جزایر فالکلند حدود ۵۰۰ سال پیش منقرض شده، اما دلایل انقراض آن نامشخص است.
ورود سگ‌ها به پاتاگونیا، بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ سال پیش، ممکن است یکی از عوامل موثر در انقراض این گونه جانوری بوده باشد.
اینکه آیا روباه ها حیوانات خانگی خوبی بودند نیز هنوز مشخص نیست.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]