مهدی چمران:ورود تاکسی برقی شوخی نبود/مقاومت در برابر تحویل دو سوله بحران
مهدی چمران:ورود تاکسی برقی شوخی نبود/مقاومت در برابر تحویل دو سوله بحران

اکوایران:رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه روز گذشته تحویل تاکسی‌ها که بعضی فکر می‌کردند شوخی است و عملی نمی شود صورت‌ گرفت، گفت: میزان تولید بیش از اینهاست و امیدواریم عملیاتی شود.

 مهدی چمران در حاشیه دویست و چهل و سومین جلسه شورای  شهر تهران در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز گزارش معاون حمل و نقل و ترافیک درخصوص آخرین پیشرفت‌های این حوزه در دو ماه گذشته ارائه خواهد شد، گفت: اصلاحیه‌ای در رابطه با سرقفلی‌های میدان میوه و تره بار و بررسی گزارشات حسابرسی ۶ سازمان بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه روز گذشته تحویل تاکسی‌ها که بعضی فکر می‌کردند شوخی است و عملی نمی شود صورت‌ گرفت، یادآور شد: وزارت صمت تاکید خاصی بر برقی سازی و تاثیر آن بر کاهش آلودگی هوا دارد. میزان تولید بیش از اینهاست و امیدواریم عملیاتی شود.

چمران افزود: باید زیرساخت‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی برقی همزمان دنبال شود. میزان آن چندان نیست که نتوان زیرساخت را فراهم کرد. در این زمینه با مپنا وارد قرارداد شده‌ایم. شماره گذاری نیز در حال رفع است.

وی با بیان اینکه هنوز شهردار تهران جانشین خود را معرفی نکرده و وقتی معرفی شود اعلام خواهد شد، گفت: حضور اعضای شورا در ستادها منعی ندارد.

چمران با بیان اینکه برخی اعضا سوالاتی در مورد قرارداد چین داشتند، تصریح کرد: جلسه هم اندیشی برای مطرح کردن این سوالات برگزار شد. قراردادی که یکی از اعضا به آن اشاره کرد عملیاتی نشده است.

در ادامه مهدی پیرهادی  با بیان اینکه در هفته محیط زیست هزار دستگاه تاکسی برقی به شهر اضافه شد و ۲۰۰ دستگاه پلاک گذاری شد که اتفاق بسیار خوبی به ویژه در راستای کاهش آلودگی ها بود، اظهار کرد: بر اساس آنچه شنیدیم یکصد دستگاه اتوبوس برقی از ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه قرارداد با چین تا شهریورماه به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه قرار بود شهرداری نرم افزاری برای برخط کردن تاکسی ها ارائه دهد که هنوز انجام نشده است، خاطرنشان کرد: اگر مشکلی در این خصوص وجود دارد علت آن توضیح داده شود.

سید احمد علوی نیز با اشاره به برقی سازی ناوگان حمل ونقل عمومی، اظهار کرد: به برکت مجاهدت های شهید رئیسی و پیگیری شهرداری تهران به صورت عملی گامی برداشته شد.

علوی با بیان اینکه دیروز هزار دستگاه تاکسی برقی تحویل داده شد، تصریح کرد: ۲۰۰ دستگاه در اختیار رانندگان قرار گرفت و باید تدبیری اندیشیده شود که مردم شیرینی این اتفاق را بچشند.

وی با بیان اینکه برقی سازی به کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا کمک می کند، یادآور شد: چرا مردم نباید خودروهای با کیفیت سوار شوند؟ امیدواریم برقی سازی در حوزه خودرو و موتور ادامه داشته باشد.

علوی افزود: آیندگان ما را با این اقدامات قضاوت خواهند کرد و ما وظیفه داریم که شرایط را بهتر پیش ببریم و از فرصت ها استفاده کنیم.

چمران نیز با بیان اینکه قیمت این تاکسی ها بالاست و رانندگان توان پرداخت هزینه آن را ندارند، گفت: مابه التفاوت کاهش مصرف سوخت را باید وزارت نفت بپردازد. رئیس جمهور این موضوع را دنبال می کرد که آن حادثه رخ داد. امیدواریم این تسهیلات پرداخت شود تا رانندگان بتوانند از شرایط استفاده کنند.

زهرا شمس احسان نیز در تذکری با بیان اینکه ساختار دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی حذف شده است، اظهار کرد: سیاست ها و برنامه ریزی ها در شهر به نیاز سنجی و پایش رضایت شهروندان بستگی دارد و نباید سلیقه شخصی مدیران در این زمینه اعمال شود.

وی افزود: مطالعات باید در حوزه تخصصی و توسط معاونت مربوطه صورت بگیرد. سوابق نشان داده واگذاری امور به یک بخش پژوهشی دیگر ناموفق بوده است. دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی وظایف کلیدی را برعهده دارد و ارزیابی تأثیرات اجتماعی پروژه های شهری، سنجش میزان رضایتمندی شهروندان، سنجش پیوست های اجتماعی و زیست محیطی از جمله این وظایف است که بر اساس دستورالعمل ها باید از سوی این دفتر ابلاغ شود.

شمس احسان تأکید کرد: قطعا مشکلات جدی را با حذف این ساختار شاهد خواهیم بود. سنجش نظرات شهروندان توسط مرکز مطالعات نشان داده که خروجی مناسبی حاصل نشده است. با توجه به اهمیت و حساسیت بالای موضوعات فرهنگی و اجتماعی ضرورت دارد شهرداری از حذف و ادغام این ساختار جلوگیری کند.

وی ادامه داد: اعضای شورا باید منافع ملی و ضرورت رسیدن به توسعه پایدار را در حذف و ایجاد ساختارها در نظر بگیرند.

احمد صادقی هم با بیان اینکه برقی سازی دستاوردهای بسیار خوبی برای مردم دارد و قطعا شهروندان لایق بهترین ها هستند، یادآور شد: با تلاش معاونت مربوطه امیدواریم مردم طعم شیرین خدمت را بچشند. از شهردار تهران و تمامی مدیران مربوطه قدردانی می کنم.

وی با بیان اینکه علیرغم تذکرات بنده هنوز دو سوله بحران به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تحویل داده نشده است، تصریح کرد: با همت رؤسای سازمان ورزش و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران ۵۹ پایگاه تخصیص یافت اما هنوز پایگاه اشراق که در اختیار اداره کل فرهنگی و هنری و یک پایگاه زیر نظر باغ موزه دفاع مقدس به سازمان مدیریت بحران تحویل داده نشده است.

صادقی با اعلام اینکه زمان مراجعه برای پیگیری موضوع برخورد بدی با سازمان مدیریت بحران صورت گرفته است، گفت: هرچه سریعتر باید این دو پایگاه در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار بگیرد.

مهدی اقراریان هم با بیان اینکه تعدادی از تاکسی های برقی به مردم تحویل داده شد، اظهار کرد: برقی سازی یکی از اتفاقات خوب در دولت شهید رئیسی بود که شاهد به ثمر رسیدن آن هستیم.

وی با اشاره به استفاده از ماده ۱۲ برای کاهش مصرف سوخت، خاطرنشان کرد: تقاضای ما این است که دولت با توجه به شرایط رانندگان تاکسی به این موضوع توجه داشته باشد. تاکسی های تحویل داده شده هیچ ارتباطی با قرارداد چین ندارد و وزارت صمت در مسیر نوسازی ناوگان فرسوده این اقدام را انجام می دهد که البته شهرهای بزرگ در اولویت هستند.

اقراریان تأکید کرد: این موضوع در ادوار گذشته نیز دنبال می شد و روند آن در این دوره نیز دنبال می شود. مصوبه شورا در خصوص قرارداد چین هنوز در فرمانداری تهران و هیئت تطبیق مورد اعلام نظر قرار نگرفته و نقص مدارک وجود دارد.

وی با بیان اینکه هزینه هر خودرو یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است، یادآور شد: ۳۰۰ میلیون تومان شهرداری، ۶۰۰ میلیون تومان را شرکت ها و مابقی را رانندگان پرداخت می کنند که هزینه بالایی است. هزینه اسقاط خودروهای فرسوده باید پرداخت شود و اگر این موضوع لحاظ نشود رانندگان با چالش جدی مواجه خواهند شد.

اقراریان با تأکید بر اینکه از ۳۰ میلیون تومان درآمد ماهیانه ۱۸ میلیون تومان هزینه تسهیلات است و با ۱۲ میلیون تومان در تهران نمی توان زندگی کرد، یادآور شد: امیدواریم در این مسیر درگیر امور تبلیغاتی نشویم و شاهد تحول در این زمینه باشیم. از همکاران در معاونت حمل و نقل و سازمان تاکسیرانی تقدیر می کنیم.

 

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]