دلیل کُندی احیای بافت فرسوده| کاهش صدور پروانه ساختمانی در تهران| انحلال سازمان نظام مهندسی چه شد؟
دلیل کُندی احیای بافت فرسوده| کاهش صدور پروانه ساختمانی در تهران| انحلال سازمان نظام مهندسی چه شد؟

کریمی آنچه، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با بیان اینکه در شش ماه گذشته صدور پروانه ساختمانی ۱۰ درصد کاهش دارد گفت: یکی از دلایل کُندی احیای بافت فرسوده حق الزحمه پایین مهندسان است.

بازار؛ گروه راه و مسکن: علی کریمی آنچه در پاسخ به این سوال خبرنگار خبرگزاری بازار مبنی بر اینکه چه ایراداتی برای احیای بافت فرسوده وجود دارد که سال های سال است روند نوسازی تا این حد با کُندی پیش می رود؟ گفت: بافت فرسوده یک ایراد ذاتی درونی دارد. به هر حال مالکانی که در بافت فرسوده ساکن هستند معمولا این بافت ها چون ریزدانه و غیر قابل نفوذ هستند مشکلات خاص خود را دارند. این موارد اشکالات ذاتی بافت فرسوده است که در نهایت این واحدهای مسکونی باید به سمت تجمیع بروند.

در گذشته قائل به این شده اند که حق الزحمه بافت فرسوده برای مهندسان نصف باشد. شاید این اقدام در یک زمانی خوبی بوده است و آنرا اجرایی کرده اند تا هزینه ها کمتر شود

وی ادامه داد: اما اتفاقی که در سازمان نظام مهندسی در گذشته رخ داده است و بنده آنرا به عنوان موانع در جلسات با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری اعلام کرده ام گفته ام این است که اشکالاتی است که در گذشته رخ داده است. در گذشته قائل به این شده اند که حق الزحمه بافت فرسوده برای مهندسان نصف باشد. شاید این اقدام در یک زمانی خوبی بوده است و آنرا اجرایی کرده اند تا هزینه ها کمتر شود.

بافت فرسوده بافتی است که طراحی و نظارت در آن با توجه به ریزدانه بودن و در معرض خطر ریزش کار سخت تری برای خدمات مهندسان است. پس حق الزحمه مهندسان نباید نصف باشد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران افزود: در حالیکه ما معتقد هستیم که این اتفاق منجر به بهبود احیای بافت فرسوده نشده و اتفاقا منجر به ایجاد مشکلات بیشتری هم شده است. بلاخره بافت فرسوده بافتی است که طراحی و نظارت در آن با توجه به ریزدانه بودن و در معرض خطر ریزش کار سخت تری برای خدمات مهندسان است. پس حق الزحمه مهندسان نباید نصف باشد. بنابراین اشکالی در حال بروز کردن است تا مهندسان داوطلب انجام فعالیت در بافت فرسوده شوند.

بارها اعلام کرده ایم که برای اینکه بافت فرسوده را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهیم پیشنهاد سازمان نظام مهندسی این است که حق الزحمه مهندسان در بافت فرسوده یک برابر و یا بیشتر باشد

کریمی آنچه تاکید کرد: بارها اعلام کرده ایم که برای اینکه بافت فرسوده را با کیفیت و سرعت بیشتری انجام دهیم پیشنهاد سازمان نظام مهندسی این است که حق الزحمه مهندسان در بافت فرسوده یک برابر و یا بیشتر باشد. چرا که این حق الزحمه ها به هیچ وجه حق الزحمه مناسبی نیستند. پس حق الزحمه ای که مهندسان در بافت فرسوده دریافت می کنند بسیار ناچیز است و نصف کردن آن خارج از شرایط انصاف است. این مانع باعث شده است که احیای بافت فرسوده از سرعت و کیفیت ممتاز برخوردار نباشد.

چند اقدام در بهبود کیفیت و افزایش کیفیت ساخت و ساز انجام داده ایم. یکی از این عوامل استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و استاندارد است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در پاسخ به این سوال که برای بالا بردن کیفیت ساخت و ساز چه اقداماتی انجام داده اید؟ گفت: چند اقدام در بهبود کیفیت و افزایش کیفیت ساخت و ساز انجام داده ایم. یکی از این عوامل استفاده از مصالح ساختمانی مرغوب و استاندارد است که سازمان نظام مهندسی استان تهران با همکاری اداره کل استاندارد استان تهران مبادرت به بررسی و استخراج نکات مهم استانداردهای مصالح ساختمانی کرده است.

وی افزود: در این زمینه حدود ۱۵ اقلام ساختمانی را مثل بلوک های غیر باربر، بتن آماده، تیرچه، سیم و کابل، عایق های رطوبتی و شیرآلات بهداشتی را در مد نظر قرار دادیم و اقدام به انتشار ابلاغیه هایی به صورت دو جانبه با اداره کل استاندارد کردیم. به مهندسان اطلاع رسانی شد که این مصالح ساختمانی با این کیفیت و ضوابط در ساخت و ساز به کار گرفته می شود.

در تمام مقررات ملی ساختمان ذکر شده است که اجرای ساخت و ساز برای افراد غیر صلاحیت مجاز نیست. دلیلی ندارد که اشخاصی که دارای سرمایه هستند به عنوان شغلی غیر از مهندس فعالیت می کنند وارد چرخه ساخت و ساز شوند

کریمی آنچه گفت: این اقدام گام اول بالا بردن کیفیت ساخت و ساز بود. گام دوم بخش اجرای ساختمان بود. در تمام مقررات ملی ساختمان ذکر شده است که اجرای ساخت و ساز برای افراد غیر صلاحیت مجاز نیست. دلیلی ندارد که اشخاصی که دارای سرمایه هستند به عنوان شغلی غیر از مهندس فعالیت می کنند وارد چرخه ساخت و ساز شوند. انصافا اثرات این اقدام را در ساخت و ساز می بینیم و در سال های گذشته دیده ایم که تا چه حد ریزش در هنگام گودبرداری داشته ایم.

وی افزود: در حالیکه با بازرسی و نظارتی که سازمان نظام مهندسی در پیش گرفت این موارد با کیفیت بهتری برگزار شد. بنابراین تلاش کردیم تا در گام دوم از مجریان ذیصلاح در ساخت و ساز استفاده شود. مجریان ذیصلاح در شهرستان ها و در تهران ساختمان ها بدون مجری ذیصلاح احداث نشود.

در تهران ساختمان هایی که حداقل متراژ ۱۵۰۰ متر بیشتر هستند دارای مجری ذیصلاح الزامی باشد. در اطراف تهران نیز تا زمین هایی که دارای متراژ ۱۰۰۰ متر هستند دارای مجری ذیصلاح باشند

وی یادآوری کرد: این باعث شد تا در تهران ساختمان هایی که حداقل متراژ ۱۵۰۰ متر بیشتر هستند دارای مجری ذیصلاح الزامی باشد. در اطراف تهران نیز تا زمین هایی که دارای متراژ ۱۰۰۰ متر هستند دارای مجری ذیصلاح باشند. مجری ذیصلاح نهاد یا عاملی است که افزایش کیفیت ساخت و ساز و ساختمان را در اولویت خود قرار می دهد.

در زمینه انحلال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران باید اعلام کنم که انحلال سازمان های نظام مهندسی استان ها ربطی به تصمیم و نظر روسای استان ها ندارد

کریمی آنچه در پاسخ به این پرسش که بنا به دلایلی تهدید کرده بودید که اگر برخی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی در برخی خواسته های خود عقب نشینی نکنند سازمان نظام مهندسی ساختمان منحل می شود؟ آیا این اظهارات را شما اعلام کرده بودید یا رد می کنید؟ گفت: در زمینه انحلال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران باید اعلام کنم که انحلال سازمان های نظام مهندسی استان ها ربطی به تصمیم و نظر روسای استان ها ندارد.

ماده ۲۶ قانون نظام مهندسی می گوید که اگر سازمان ها از خط مشی خود منحرف شوند انحلال سازمان نظام مهندسی ساختمان قابل انجام است. این اقدام توسط نهادهای داخلی سازمان و هیات مدیره و شورای انتظامی و بازرسان قابل انجام نیست

وی افزود: ماده ۲۶ قانون نظام مهندسی می گوید که اگر سازمان ها از خط مشی خود منحرف شوند انحلال سازمان نظام مهندسی ساختمان قابل انجام است. این اقدام توسط نهادهای داخلی سازمان و هیات مدیره و شورای انتظامی و بازرسان قابل انجام نیست. سازمان نظام مهندسی هم نمی تواند این کار را انجام دهد. ماده ۲۶ به طور مشخص اعلام کرده است که اگر انحرافی صورت گرفت توسط وزارت راه و شهرسازی و وزارت دادگستری و شورای مرکزی در صورت تشخیص قابلیت اجرا دارد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اصلاحاتی که انجام شد شورای مرکزی اعلام کرد این اصلاحات باید سرعت بیشتری بگیرد و اگر اصلاحات به سرعت انجام نگیرد مورد ماده ۲۶ که همانا انحلال است قابل بررسی است. می توان گفت این اصلاحات با سرعت بیشتری در حال انجام است.

وی ادامه داد: در مورد هیات مدیره سازمان نظام مهندسی هم نه اینطور نیست و در مقطعی سوالاتی داشت که بعد از رفع این سوالات مثل نحوه عملکرد سامانه ها و ارجاع کار این موضوع بهبود پیدا کرد. با رفع سوالات و پاسخ به آنها مشکل برطرف شد.

در ماه اخیر سازمان نظام مهندسی مبادرت به انتشار کارکرد تمام اعضای حقیقی و حقوقی به صورت شفاف کرد

کریمی آنچه در پاسخ به این پرسش که با ارجاع کار به مهندسان تا حدودی وضعیت صدور پروانه ساختمانی مشخص می شود که روند صدور پروانه ساختمان نسبت به سال گذشته بهتر بوده است؟ گفت: اتفاقی شاید در تاریخ سازمان نظام مهندسی بی سابقه باشد و بعضا به صورت بخشی انجام می شد این اتفاق به صورت یکپارچه در تمام بخش های ساختمان رخ داد. در ماه اخیر سازمان نظام مهندسی مبادرت به انتشار کارکرد تمام اعضای حقیقی و حقوقی به صورت شفاف کرد.

شفاف سازی تبعاتی هم داشت چرا که بخشی از اعضای حقیقی و حقوقی به مراتب از بخشی دیگر بیشتر ارجاع کار داشته اند

کریمی آنچه ادامه داد: این اقدام گام بزرگی در شفافیت محسوب می شود بنابراین اینکه گفته می شود تعداد پروانه ها افزایش یا کاهش داشته است؟ هر آنچه که اتفاق افتاد به ریز جزئیات و شماره پرونده در سازمان نظام مهندسی موجود است. این موضوع تبعاتی هم داشت چرا که بخشی از اعضای حقیقی و حقوقی به مراتب از بخشی دیگر بیشتر ارجاع کار داشته اند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: این سر آغاز یک اتفاق خوب بود. به هر حال یکی از عواملی که منجر می شود انحرافات اصلاح شود گرفتن بازخورد از جامعه است. شفاف سازی منجر به این می شود که رسانه ها و مهندسان از عملکرد سه سال گذشته سازمان نظام مهندسی مطلع شوند.

تصور من این است که سازمان نظام مهندسی ساختمان در آینده ناگزیر به ادامه این شفافیت است برای اینکه جامعه مهندسی و مطبوعات مطالبه گر است و ادامه این شفافیت منجر به جلوگیری از خطاهایی که احتمالا می توانست بروز کند

وی افزود: تصور من این است که سازمان نظام مهندسی ساختمان در آینده ناگزیر به ادامه این شفافیت است برای اینکه جامعه مهندسی و مطبوعات مطالبه گر است و ادامه این شفافیت منجر به جلوگیری از خطاهایی که احتمالا می توانست بروز کند.

وی ادامه داد: حدود ۵ تا ۱۰ درصد در صدور پروانه ساختمان در تهران در شش ماه اول امسال کاهش داشته ایم.

سامانه ها با استفاده از ظرفیت داخل سازمان و نرم افزار نویس های بیرون از سازمان به صورت اتوماتیک به پرداخت حق الزحمه مهندسان که از ۲۱ روز به ۶ روز کاهش پیدا کرد در حال فعالیت هستند

کریمی آنچه در خصوص ایجاد سامانه هایی که برای شفاف سازی در سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام شده است گفت: سامانه ها که قبلا نیروی انسانی ناگزیر بوده با صرف وقت زیاد و احتمال بروز اشتباه فعالیت کند این سامانه ها با استفاده از ظرفیت داخل سازمان و نرم افزار نویس های بیرون از سازمان به صورت اتوماتیک به پرداخت حق الزحمه مهندسان که از ۲۱ روز به ۶ روز کاهش پیدا کرد در حال فعالیت هستند.

وی ادامه داد: یا فرایند اجرای نظارت کار به صورت سامانه ای بهتر شد و ارجاع طبق قانون مبحث ۲ که به ارجاع عادلانه تاکید دارد درآمد و تلاش شد تا با سامانه ای شدن ارجاع کار، نظارت در شهرستان ها و تهران عادلانه تر شود. نقشه های تفکیکی و آزمایش خاک نیز سامانه ای شد و باعث افزایش بهره وری شد.

کریمی آنچه گفت: یکی از وظایف سازمان نظام مهندسی و شهرداری و بخش های مختلف نهادهای مهندسی افزایش کیفیت ساخت و ساز است. واحد بازرسی با بهبود نرم افزارها و سامانه ها منجر به این شد که بازرسی های سازمان نظام مهندسی در ۴ بخش سازه، برق، مکانیک و ژئوتکنیک بهبود پیدا کند و در شهرستان ها فعال تر شویم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تاکید کرد: از محاسن این اقدام این بود که بارها بازرسی با دیدن خلاء در کیفیت پس از احراز موضوع و متوجه کاهش کیفیت ساخت و ساز شد اقدام به مکاتبه با مراجع صدور پروانه شهرداری تهران که جلوی ساخت و ساز گرفته شود. در مواردی که مجری ذیصلاح برای ساخت و ساز حضور نداشت و حذف شده بود با مکاتباتی که سازمان نظام مهندسی داشت با صراحت اعلام کرد که در ساخت و ساز مجری ذیصلاح وجود ندارد پیگیری کرده و جلوی ساخت و ساز را گرفتیم.

وی ادامه داد: در بافت فرسوده نیز بخش هایی بود که شهرداری و دولت نظرات مثبتی به آن داشت که البته ایراداتی هم دارد که می توان به آن پرداخت. بافت فرسوده جایی است که به سختی قصد داریم چرخ ساخت و ساز را رونق دهیم. وقتی چرخ ساخت و ساز رونق بگیرد قطعا تولید مصالح ساختمانی، اشتغال و چرخ اقتصادی بهتر می چرخد.

کریمی آنچه خاطر نشان کرد: یکی از مفیدترین اقداماتی که می شود در این بخش انجام داد احیای بافت فرسوده در شهرها است. به طور مرتب با اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری تهران جلساتی را برگزار کردیم که نحوه انجام اقدامات و خدمات مهندسی در بافت فرسوده چگونه بهینه تر شود تا به راحتی بتوان احیای بافت فرسوده را در زمینه تولید مسکن مد نظر قرار داد. که بخشی از بار تولید مسکن بر دوش بافت فرسوده بیافتد.

به گفته وی، اول اینکه مردم از نعمت مسکن با کیفیت تر برخوردار می شوند. دوم اینکه در بافت فرسوده می توان از یک واحد مسکونی چندین واحد مسکونی تولید کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی تهران در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه خروجی راه‌اندازی امضای دیجیتال چه شد؟ تاکید کرد: یکی از مسائل و مشکلاتی با آن مواجه هستیم امضاها، مهرها و برگه‌های جعلی بود و همچنین اینکه امروز به هر دستگاه و ارگانی مراجعه کنید ارائه خدمات با امضای دیجیتالی و به صورت غیر حضوری شده است. 

وی ادامه داد: در گذشته دور سازمان نظام مهندسی با این مشکلات مواجه بود که حتی برگه‌های تایید گاز  هم جعل شده بود اما وقتی امضا دیجیتال باشد، هویت شخص باید احراز و تایید شود و با این اقدام امضای جعلی را حذف می‌کنیم.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]