خام فروشی افزایش یافت| بیشترین سهم واردات همچنان برای کالاهای مصرفی
خام فروشی افزایش یافت| بیشترین سهم واردات همچنان برای کالاهای مصرفی

در ۸ ماهه سال جاری ۹۰ میلیون و ۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۳۲ میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

به گزارش بازار، با اعلام گمرک ایران، این میزان صادرات که بدون احتساب صادرات برق، نفت، خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی بوده است، در ۸ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به لحاظ وزنی ۲۷ درصد افزایش و از حیث ارزش ۱.۶۰ درصد کاهش داشته است. که نشان می دهد همچنان خام فروشی رو به افزایش است.

این گزارش می‌افزاید: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در ۸ ماهه سال گذشته ۴۶۲ دلار بوده که در این مدت با ۲۲.۵ درصد کاهش به ۳۵۸ دلار رسیده است.

این گزارش در خصوص ۵ قلم عمده کالای صادراتی به لحاظ ارزش می‌افزاید: گاز طبیعی مایع شده با ۲ میلیارد و ۳۸۷ میلیون دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۸۹ میلیون دلار، متانول با یک میلیارد و ۵۰۵ میلیون دلار، قیر نفتا با یک میلیارد و ۴۷۶ میلیون دلار و بوتان مایع شده با یک میلیارد و ۴۱۶ میلیون دلار ۵ قلم عمده کالاهای صادراتی بوده اند.

پتروشیمی ۱۳ درصد سایر کالاها ۸.۱۲ درصد

در این مدت در حالی که شاهد کاهش ۱۲.۹۴ درصدی ارزش صادرات کالاهای پتروشیمی بوده ایم اما صادرات سایر کالاها با افزایش ۸.۱۲ درصدی همراه بوده است.

بر اساس گزارش گمرک، بیشترین میزان کالاهای صادراتی در ۸ ماهه امسال به مقصد کشورهای چین با ۹ میلیارد و ۱۵۸ میلیون دلار، عراق با ۶ میلیارد و ۲۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار، ترکیه با ۳ میلیارد و ۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۴۶۶ میلیون دلار بوده است.

این گزارش می‌افزاید: در این مدت، ۶۷ میلیون و ۵۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۲۳ میلیارد و ۸۳۷ میلیون دلار به ۵ کشور فوق الذکر صادر شده است که ۷۰ درصد از وزن و ۷۳ درصد از ارزش کل صادرات را دارا بودند.

این گزارش در خصوص میزان واردات در ۸ ماهه سال جاری می‌افزاید: در این مدت ۲۴ میلیون و ۷۰۹ هزار تن کالا به ارزش ۴۲ میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ وزن ۴.۳۲ درصد و از حیث ارزش ۱۲.۳۶ درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی در این مدت یک هزار و ۷۰۸ دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷۰ درصد افزایش نشان می دهد.

بیشترین سهم واردات همچنان برای کالاهای مصرفی

بر اساس امار گمرک همچنان کالاهای مصرفی بیشترین سهم واردات را به خود اختصاص داده و جزو کالاهای در صدر واردات با ارزش بالا در ۸ ماهه اول هستند.

این گزارش می‌افزاید: ذرت دامی، گوشی تلفن همراه، دانه سویا، قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری به استثنای لاستیک و روغن دانه آفتابگردان و گلرنگ ۵ قلم عمده کالاهای وارداتی در ۸ ماهه امسال بودند.

گاز و پتروشیمی آلمان را چهارمین شریک کردند

بر اساس امار گمرک همچنان امارات متحده عربی به عنوان بارانداز و هاب منطقه همچنان در جایگاه نخست تجارت با کشور قرار دارد و بعد از ان چین در جایزه دوم و ترکیه در جایگاه سوم قرار دارد. این سه کشور بعد از اعمال تحریم ها سالهاست که سه جایگاه اول تجارت با ایران را از آن خود کرده اند اما آلمان تقریبا بعد از جنگ اوکراین و روسیه و محدودیت های اعمال شده برای گاز و نفت روسیه بار دیگر به لیست ۵ کشور اول تجارت با ایران برگشته است. بر اساس این گزارش امارات متحده عربی با ۱۳ میلیارد و ۵۴ میلیون دلار، چین با ۱۲ میلیارد و ۱۹۱ میلیون دلار، ترکیه با ۴ میلیارد و ۴۴۳ میلیون دلار، آلمان با یک میلیارد و ۴۲۸ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۲۴۴ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات بوده‌اند.

طبق این گزارش، ۶۴ درصد از وزن و ۷۵ درصد از ارزش کل واردات در ۸ ماهه امسال از ۵ کشور فوق الذکر بوده است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]