عمان در مسیر تصاحب بازار سلامت خاورمیانه/هم سویی سیاست های اقتصادی با آمریکا
عمان در مسیر تصاحب بازار سلامت خاورمیانه/هم سویی سیاست های اقتصادی با آمریکا

عمان اعلام کرده است که طبق سندی که برای سال ۲۰۵۰ تدوین کرده است، هدف خود را برای تبدیل شدن به هاب سلامت منطقه مشخص کرده است.

این کشور در راستای بهبود مراقبت‌های بهداشتی و تجهیزات پزشکی، به عنوان یک دیدگاه گسترده‌تر برای ایجاد جامعه‌ای سالم‌تر و مرفه‌تر، حرکت می‌کند. این تلاش‌ها نشان از تمرکز عمان بر ترویج سبک زندگی سالم‌تر و افزایش رفاه کلی دارد، و نه تنها بر درمان بیماریها متمرکز است. همچنین، همکاری عمان در سال‌های اخیر در زمینه واردات تجهیزات پزشکی و بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا، با این سیاست تطابق دارد.

ایالات متحده به عنوان دارنده فناوریهای نوین در حوزه پزشکی بزرگترین و مهمترین شریک عمان در این قضیه است. آمریکا برای ارتقای بخش مراقبت‌های بهداشتی عمان به عنوان یک شریک حیاتی ظاهر شده است چرا که آمریکا از طریق توزیع کنندگان تجهیزات پزشکی و فناوری‌های پیشرفته، تخصص و دانش فراوانی را ارائه می‌دهد. این اتحاد نه تنها شکاف مراقبت‌های بهداشتی را پر می‌کند، بلکه زمینه را برای شکوفایی سیستم مراقبت بهداشتی عمان فراهم می‌کند. هم چنین این کمکها به حوزه‌های مختلف از تجهیزات تشخیصی پیشرفته تا ابزارهای جراحی پیشگامانه گسترش می‌یابد که چشم انداز مراقبت‌های بهداشتی را در عمان تغییر می‌دهند. همچنین انتقال تجهیزات پزشکی از ایالات متحده آمریکا به عمان نشان دهنده وجود شبکه پیچیده‌ای از لجستیک دقت و نوآوری است. این صرفا یک معامله نیست؛ این یک بازی است که دو کشور را از طریق مراقبت‌های بهداشتی به هم متصل می‌کند. درک پیچیدگی‌های این انتقالات تأثیر عمیقی را که بر چشم‌انداز مراقبت‌های بهداشتی عمان و منطقه می‌گذارد روشن می‌کند.

علاوه بر تجهیزات عمان سرمایه‌گذاری ویژه‌ای بر روی تحقیق و توسعه و همچنین تولید و پخش دارو انجام داده است. در سال ۲۰۲۱ عمان در حوزه دارو ۱۷ میلیون دلار به عربستان، ۲۴ میلیون دلار به امارات، ۱۰ میلیون دلار به انگلستان و ۳ میلیون دلار به عراق و آلمان صادرات داشته است. بدیهی است که در زمینه دارو میزان واردات بسیار بیشتر بوده است به طوری که ۳۳ میلیون دلار از عربستان، ۳۰ میلیون دلار از هند و ۳۴ میلیون دلار از آمریکا در سال ۲۰۲۱ واردات داشته است. در کنار اینها به پزشکی دیجیتال نیز توجه شده است. فشار قابل توجهی به سمت دیجیتالی کردن صنعت مراقبت‌های بهداشتی عمان، با تاکید ویژه بر پزشکی از راه دور سلامت تلفن همراه و فناوری پزشکی وجود دارد.
هدف این تحول دیجیتال بهبود مراقبت از بیمار کاهش هزینه‌ها و افزایش دسترسی به خدمات مراقبت‌های بهداشتی است.
در نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها درآمد عمان در حوزه سلامت از سال ۲۰۲۲ جهش قابل توجهی داشته است و پیش‌بینی می‌شود این رشد ادامه داشته باشد. از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ درآمد عمان از صنعت پزشکی حدود ۳۵۰ میلیون دلار بوده است اما در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۳۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۲۲ به ۵۷۷ میلیون دلار رسیده است.
دولت عمان فقط در سال ۲۰۱۸ حدود دو و نیم میلیارد دلار در صنعت پزشکی سرمایه‌گذاری کرده است. به دلیل سرمایه‌گذاری و هزینه‌های سنگین در سال ۲۰۱۸ درآمد آنها در سال ۲۰۱۹ رشد منفی داشته اما در سالهای بعدی این هزینه‌ها جبران شده و رشد بالایی داشته است. اما باید توجه داشت که عمان همچنان با تبدیل شدن به هاب پزشکی منطقه فاصله دارد و راه زیادی برای تصاحب بازار در پیش دارد.

 

منبع:

مجله آگاهی نو

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]