کاهش ذخایر آب کشور |‌وضعیت تهران چگونه است؟
کاهش ذخایر آب کشور |‌وضعیت تهران چگونه است؟

شرایط اقلیمی سبب شد تا حجم آب در اختیار کشور کاهش پیدا کند.

کمبود بارش ها سبب پیدایش خشکسالی در کشور شده است و این موضوع با تغییرات اقلیمی همراه است. این امر سبب شد تا حجم آب در اختیار کشور کاهش پیدا کند. 

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: در اثر تغییرات اقلیم، حجم آب دراختیار کشور ۳۰ درصد کمتر شده است، در همین راستا و برای حل این ناترازی‌ها، نقشه راه آب طراحی شده تا ایجاد شغل و سرمایه ایرانی را بدون کمبود آب تضمین کند.

عیسی بزرگ‌زاده امروز در نشست خبری با بیان اینکه متوسط بارش کشور را ۲۴۰ میلیمتر در سال آبی جاری است، گفت: این میزان نسبت به بلندمدت سه درصد افزایش داشته و می‌شود گفت که در شرایط نرمال قرار داریم اما این مسئله به معنی پرآبی نیست.

وی افزود: در سال بارشی نرمال، هر چند بارش‌ها خوب است اما کم بارشی‌های گذشته را جبران نمی‌کند.

بزرگ‌زاده، میزان بارش‌های تهران را ۱۹ درصد کمتر از میانگین بلند مدت خواند و گفت: بر این اساس، تهران در صدر استان‌های کم‌بارش قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه بعد از تهران، بوشهر، قزوین، فارس، سمنان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، زنجان و البرز از دیگر استان‌هایی هستند که در بارش با عقب افتادگی روبرو هستند، اظهار کرد: طی سالیان گذشته، حجم آب در اختیار هر ایرانی کمتر شده است؛ بنابراین باید در کل کشور به ویژه در ۹ استان درگیر کم‌بارشی، مدیریت تقاضا و مصرف را در دستور کار داشته باشیم و شهروندان با صرفه‌جویی ۱۵ درصدی، علاوه بر حفظ منابع، کمک کنند تا آب به دست همه برسد.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه حجم آب موجود در مخازن کشور حدود ۳۵ میلیارد مترمکعب است. حجم ورودی مخازن سدها ۳۶.۵ میلیارد مترمکعب بوده و ۲۳.۸۶ میلیارد مترمکعب نیز مصرف شده است، گفت: وضعیت ۱۳ سد مهم حوضه آبریز ارومیه را ۱۵ درصد مثبت است.

وی افزود: مجموع پنج سد تهران اکنون، ۶۷۲ میلیون مترمکعب پرشدگی دارد که نسبت به سال آبی گذشته، ۱۵ درصد مثبت است‌. اما سد زاینده‌رود با کاهش ورودی ۲۴ درصدی روبروست. همچنین، ۳۰۰ میلیون مترمکعب آب در چاه نیمه‌ها ذخیره شده که با ۲۲۵ درصد رشد همراه بوده است.

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه تغییرات اقلیم، میزان بارش را دستخوش تغییر می‌کند که این اثر در کشور ما بیشتر بوده است و موجب شده تا حجم آب در اختیار کشور، ۳۰ درصد کمتر شده باشد، گفت: حجم منابع تجدیدپذیر در اختیار کشور، از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به ۱۰۳ میلیارد مترمکعب در سال رسیده است.

او افزود: همچنین تغییرات اقلیم، نوع بارش را تغییر داده و از برف و باران به باران تقلیل داده است. به طور مثال در البرز که رژیم بارشی آن، برف و بارانی است با کاهش بارش برف مواجه هستیم. درحالیکه برف در تولید سیل مشارکت کمی دارد و در ذخیره‌سازی طبیعت، منبع بااهمیتی است. 

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم در ایران، الگوی بارش‌ها را نیز دگرگون کرده است، گفت: علاوه بر این، تبخیر و تعرق گیاهان نیز بیشتر شده و موجب افزایش مصرف در کشاورزی می‌شود.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه در مواجهه با تغییر اقلیم، ۲ دسته کار عمومی انجام می‌شود، اظهار کرد: یک دسته به تحلیل دلایل تغییر اقلیم می پردازد که آن را گازهای گلخانه‌ای اعلام کرده‌اند و سهم بخش آب در این مرحله، کمتر است. اما اقدامات مربوط به بخش آب، افزایش حجم سازه‌هاست.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه با افزایش سازه‌ها، علاوه بر افزایش منبع ذخیره آب کشور، تله‌اندازی و کنترل سیلاب نیز بهتر انجام می‌شود، گفت: این مهم در نقشه راه آب کشور مورد توجه قرار گرفته و تأکید شده که شغل‌ها باید از کشاورزی به سمت خدماتی برود.

بزرگ‌زاده با بیان اینکه در نقشه راه آب، اصلاح الگوی مصرف آب مورد تأکید قرار گرفته چرا که نقشه راه، رافع ناترازی آبی کشور است که تضمین می‌کند آب عامل محدودیت ایجاد شغل و سرمایه برای ایرانی نباشد، تاکید کرد: مصرف آب در کشاورزی باید در سطح سند ملی امنیت غذایی مدیریت شود اما اجرای این سند به اندازه کافی جلو نرفته است.

به گفته وی براساس این سند، در سال باید ۳ میلیارد مترمکعب کاهش مصرف آب صورت گیرد. این درحالیست که یکسال از ابلاغ سند امنیت غذایی توسط رئیس جمهور شهید گذشته و باید اکنون گزارش پیشرفت و اجرای آن ارائه شود.

منبع:

ايسنا

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]