چاله بزرگ در قانون بازنشستگی/ کارمندان فعلی طبق کدام قانون بازنشسته می‌شوند؟
چاله بزرگ در قانون بازنشستگی/ کارمندان فعلی طبق کدام قانون بازنشسته می‌شوند؟

در حالی خبری مبنی بر اینکه کارمندان فعلی نیز شامل قانون جدید بازنشستگی می‌شوند، منتشر شد که اخیراً عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به گسترش‌نیوز گفت قانون جدید در مورد سن بازنشستگی شامل کارمندانی می‌شود که سال آینده استخدام می‌شوند.

همزمان با اعلام خبر افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم توسعه خبر مبنی بر اینکه طبق شیوه جدید محاسبه سابقه بازنشستگی که در ضرایب سنی مختلف متفاوت است، بیمه شده به ازای میزان سابقه‌ای که تا کنون داشته، در ردیف‌های ضریبی مختلف به سابقه لازمش برای بازنشستگی افزوده می‌شود، در رسانه‌ها منتشر شد. در توضیحات این خبر آمد:

با تصویب بند الحاقی مربوط به افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم توسعه در مجلس، جزئیات شیوه محاسبه افزایش در سن و سابقه بازنشستگان منتشر شده است.

بنابر این شیوه محاسبه که در ضرایب سنی مختلف متفاوت است، بیمه شده به ازای میزان سابقه‌ای که تاکنون داشته، در ردیف‌های ضریبی مختلف به سابقه لازمش برای بازنشستگی افزوده می‌شود. بدین ترتیب هرچه میزان سوابق نیروی کار بیمه شده قبل از شروع اجرای برنامه هفتم توسعه و ابلاغ آن توسط دولت بیشتر باشد، فرد با سابقه کمتر می‌تواند بازنشسته شود و هرچه سوابق کمتری قبل از اجرا و ابلاغ این شیوه جدید محاسبه بازنشستگی داشته باشد، سابقه بیشتری باید پر کند تا بتواند بازنشسته شود.

البته شیوه محاسبه در مردان و زنان متفاوت است و جدول مربوطه منطبق با ارقامی است که با مبنای بازنشستگی در ۶۲ سال سن (یعنی سن بازنشستگی معین شده در این قانون برای مردان) در نظر گرفته شده و محاسبه در مورد بانوان شاغل که سن بازنشستگی آنان ۵۵ سال است، با همین شیوه ارقام متفاوت و کمتری را در پی خواهد داشت.

بدیهی است که طبق قانون تامین اجتماعی، سنوات بیشتر سابقه در میزان مستمری فرد بازنشسته تاثیر خواهد داشت.

جدول زیر نمایان‌گر مقدار سابقه لازم نیروی کار پس از اجرای این شیوه محاسبه بازنشستگی با سنوات سوابق مختلف است. برای مثال فردی که تاکنون شش سال کامل کار کرده و بطور کامل حق بیمه برای او پرداخت و رد شده است، طبق این جدول ۴۰ سال در مجموع باید سابقه پر کند که به معنای آن است که ۳۴ سال دیگر نیز باید حق بیمه پرداخته و کار کند تا بتواند بازنشسته شود؛ مگر آنکه به زودتر از این ۳۴ سال به سن ۶۲ سالگی رسیده باشد (که در آن صورت با سابقه کمتری بازنشسته می‌شود).

جدول بازنشستگان

خبر مذکور در حالی منتشر شده که در متن آن از طریق به کار بردن این عبارت که « بیمه شده به ازای میزان سابقه‌ای که تاکنون داشته…» اشاره غیرمستقیم به این نکته دارد که کارگران و کارمندان فعلی نیز شامل قانون جدید بازنشستگی می‌شوند. این ادعا در حالی مطرح شده که به تازگی خلیل بهروزی‌فر، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش‌نیوز گفته « هر کارمندی و کارگری در سال ۱۴۰۳ استخدام شود شامل قانون جدید بازنشستگی می‌شود  و  مابقی کارگران و کارمندان طبق قانون گذشته بازنشسته می‌شوند.»

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]