فروش ماهی تن صید داخل ۳۰ درصد گران‌تر از قیمت جهانی/ لزوم تسهیل واردات برای تنظیم بازار تن ماهی
فروش ماهی تن صید داخل ۳۰ درصد گران‌تر از قیمت جهانی/ لزوم تسهیل واردات برای تنظیم بازار تن ماهی

رئیس سندیکای کنسرو ایران با بیان این که قیمت هر کیلوگرم ماهی تن برای مصارف صنعتی به ۱۵۸ هزار تومان رسیده است گفت: برآورد ما آن است که قیمت تمام شده ماهی داخلی، با توجه به استفاده از سوخت یارانه اى، کمتر از صد هزار تومان است.

مسعود بختیاری، رئیس سندیکای کنسرو ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت:ماهى تون شامل هوور یا گیدر، مهم‌ترین ماده اولیه تولید کنسرو ماهی است که افزایش بى رویه قیمت آن، موجب بالا رفتن نرخ کنسرو ماهى شده که این امر می‌تواند باعث خروج این محصول از سبد غذایی مردم شود.

وی افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم ماهی تون صید داخل به صورت عمده حدود ۱۵۸ هزار تومان به فروش می رسد، درحالی که قیمت آن در کمتر از یک سال گذشه حدود ۵۰ هزار تومان بود یعنی بیش از سه برابر شده است.

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: قیمت جهانی هر کیلوگرم ماهی تون صید شده به روش صنعتی حدود ۲٫۵ دلار است که با در نظر گرفتن نرخ دلار بازار آزاد نیز نرخ فروش ماهی داخلی، حدود ۳۰ درصد بالاتر است.

نبود قیمت گذاری برای ماهی تون

وی تصریح کرد: برای تنظیم بازار کنسرو ماهی در کشور، نیازمند تسهیل واردات تون ماهیان و تعدیل قیمت ماهی تون صید داخلی هستیم؛ برآورد ما آن است که قیمت تمام شده ماهی داخلی، با توجه به استفاده از سوخت یارانه اى، کمتر از صد هزار تومان است.

بختیاری اظهار داشت: این آمادگی را داریم که در کمیته ای با حضور دستگاه‌ ها و فعلان ذی ربط، قیمت تمام شده ماهی تون صید داخل را بررسی کنیم.

وی گفت: در حالی که صیادی در ایران، با سوخت یارانه ای انجام می شود اما قیمت گذاری روی آن وجود ندارد و این محصول بالاتر از نرخ‌های جهانی به فروش می رسد.

بختیاری با بیان اینکه منع قانونی برای واردات تون ماهیان نداریم، افزود: در تخصیص و تامین ارز مورد نیاز برای واردات ماهی تون با مشکل مواجه هستیم و از طرفی برای ترخیص این محصول توسط گمرک و دامپزشکی نیز با معضلاتى روبرو هستیم و هماهنگی لازم وجود ندارد.

رئیس سندیکای کنسرو ایران ادامه داد: در صورتی که واردات ماهی تون تسهیل شود، قیمت ماهی داخلی نیز تعدیل می‌شود و در نهایت از افزایش قیمت تمام شده کنسرو ماهی تون نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

بختیاری افزود: تولیدکنندگان امیدوار هستند با جلوگیری از افزایش قیمت ماهى تون از افزایش قیمت ها در کنسرو نیز جلوگیری به عمل آید.

افزایش ۲٫۲ برابری قیمت کنسرو تن ماهی در یک سال گذشته

بنابر این گزارش قیمت کنسرو ماهی تن معروف به تن ماهی نیز در یک سال گذشته نزدیک به ۲٫۲ برابر افزایش داشته است.

 قیمت مصرف‌کننده کنسروهای ۱۸۰ گرمی تن ماهی در  آبان سال قبل ۳۹ هزار و ۹۰۰ تومان بود که اکنون بر اساس مشاهدات میدانی به ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

قیمت کنسرو ماهی تن در یک ماه گذشته نیز افزایش داشته و از ۷۲ تا ۷۴ هزار تومان به ۸۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده است.

انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.
[کل: 0 میانگین: 0]